Китайскияг юан бе включен в специалните права на тираж на МВФ с относително тегло от 10.9%. Това ще стане от 1 октомври 2016 година. Теглото на валутата се оказа по-ниско от очакваното. Предварителните прогнози бяха, че МВФ ще дадат тегло на китайската валута около 14-16%. Но от друга страна юанът е с по-голяма тежест в сравнение с японската йена (8.33% като намаля от 9.4%) и британския паунд (който се понижи от 11.3% на 9.4%). В средносрочен план ефектът от включването на китайската валута в специалните права на тираж ще бъде приток на капитали към Китай,
Според последните данни, публикувани от МВФ, дългите позиции по долара са достигнали най-високите си нива за последната година, достигайки 49.3 млрд долара.
Късите позиции по еврото се увеличават през тази седмица, до 23.4 млрд. долара.
При швейцарския франк късите позиции са се увеличили с 0.8 млрд. долара, достигайки около 2.7 млрд. долара.
Капиталови пазари
Световните фондови пазари се представиха разнопосочно по време на последната търговска сесия. Така например в зоната на еврото, фондовите пазари бяха предпазливи в очакване на заседанието на ЕЦБ по-късно през седмицата. Пазарите отвъд океана пък реализираха лек спад. Фондовият пазар в САЩ намаля незначително въпреки ръста при енергийните запаси.
В Азия вниманието бе насочено към срещата на австралийската централна банка и към публикуването на данни за китайското производство.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)
Коментари