Йената падна до под 2-годишно дъно срещу долара в четвъртък. Доларът се е увеличил с 12% спрямо йената през 2012 г., като това е най-голямото му покачване на годишна база, спрямо йената от 2005 г. насам.
Новият министър-председател на Япония Шиндзо Абе обеща агресивна парична политика от страна на Японската централна банка и големи фискални разходи от бюджета, с цел правителството да се бори с дефлацията и да отслаби йената, за да може японският износ да стане по конкурентен.
Пазарните участници са на мнение, че спекуланти и хедж фондове все по-често продават йени за долари. Според някои анализатори, ако доларът се задържи и в петък над своята 200-седмична пълзяща средна от 84,95 йени, това ще бъде силен сигнал за по-нататъшното отслабване на йената спрямо долара.
Американската валута поскъпна в четвъртък до 86,15 йени, а в ранната търговия в петък достигна цена от 86,60 йени, най-високото ниво от средата на август 2010 г. Еврото се повиши в четвъртък до 114,30 йени, а в ранната петъчна търговия достигна ниво от 114,67 йени.
Камарата на представителите на САЩ ще проведе работна сесия в събота и неделя, един ден преди 31 декември, крайният срок за постигане на фискална сделка в САЩ, която ще предотврати автоматичното увеличаване на данъците и намаляване на разходите през 2013г.
В началото на щатската търговска сесия, доларът отчете рязко покачване спрямо еврото, след като водещ депутат от демократическата партия заяви, че САЩ най-вероятно няма да избегнат “фискалната пропаст” до края на годината.
Зелените пари се възползваха от спънките в преговорите за бюджета и поскъпнаха, поради факта, че са високоликвидни и се възприемат като сигурно убежище. След новината, че в събота и неделя преговорите ще продължат пазарите се успокоиха и еврото възвърна позициите си.
Ако Конгресът не постигне споразумение на 31 декември, данъчните ставки за всички американците ще се повишат на нивата отпреди 2001г., а разходите автоматично ще се намалят с 109 млрд. Взети заедно, по-високите данъци и по-ниските разходи ще изсмучат около 600 млрд. долара от американската икономика, а това потенциално може да причини нова рецесия през 2013 г.
За решаване на фискалната криза призоваха всички представители на бизнеса в САЩ, опасяващи се от възможността ограниченията да доведат до намаляване на покупателната способност на населението и до нови фалити.
Еврото достигна връх за сесията в четвъртък от 1,3282 долара. В края на деня единната валута се разменяше за 1,3240 долара.
Златото се повиши, след като САЩ не постигнаха бюджетно споразумение
Цената на златото се повиши за четвърта поредна сесия, като това е най-дългата серия на покачване за последните два месеца. Печалбите на ценния метал обаче са малки. В началото на американската търговска сесия, златото отчете покачване, след като водещ депутат от демократическата партия заяви, че САЩ най-вероятно няма да избегнат “фискалната пропаст” до края на годината. Златото се разглежда от инвеститорите като ключов инструмент за хеджиране при опасност от фискална криза в САЩ.
Спот златото достигна 1665 долара за тройунция, като в края на деня цената бе 1664 долара за тройунция.
Американският суров петрол нарасна до 91,39 долара за барел, след като стана ясно, че преговорите относно фискалната криза в САЩ ще продължат и в събота и неделя, което успокои опасенията, че непостигането на компромис за бюджета ще навреди на търсенето на петрол в САЩ.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари