Йената и швейцарският франк поскъпнаха


Йената и швейцарският франк поскъпнаха
Снимка:

479

Йената и швейцарският франк поскъпнаха във вторник, поради традиционната си роля на сигурно убежище във време на пазарна нестабилност, докато по- рисковите валути като австралийския и новозеландския долари спаднаха, тъй като инвеститорите станаха по- нервни, предвид готовността на западните държави да предприемат военни действия срещу сирийското правителство.

Западните сили казаха на сирийската опозиция, че може да очаква удар срещу силите  на президента Башар ал- Асад в рамките на дни, обявиха източници, присъствали на срещата между пратеници и Сирийската национална коалиция в Истанбул.

Тези новини изиграха водеща роля, омаловажавайки икономическите доклади, които традиционно биха насърчили поемането на риск, като например позитивните данни от немското проучване на бизнес климата- IFO.

Доларът последно се търгуваше на загуба от 1.5% спрямо йената за 97.15 йени, недалеч от едноседмичното дъно на 96.80 йени, което бе достигнато по- рано, и доста далеч от почти 3- седмичния връх на 99.15 йени, достигнат в петък. Еврото също понесе загуби от 1.3% срещу японската валута, разменяйки се за 130.05 йени. Спрямо швейцарския франк, доларът изгуби 0.6% до 0.9178 франка, докато еврото бе на загуба от 0.5% на 1.2286 франка.

Швейцарския франк и йената обикновено поскъпват във време на стрес на финансовите пазари и геополитическа несигурност, докато високодоходните валути, свързани с растежа, биват разпродавани. В случая с долара, зелената валута бе купувана срещу тези на развиващите се пазари.

Цените на правителствените облигации на САЩ, Германия и Великобритания се повишиха, тъй като парите се придвижиха към по- безопасните пазари. Цените на акциите спаднаха рязко.

Свързаният с растежа австралийски долар бе на загуба от 0.4% до 0.8994 американски цента, докато спрямо йената той изгуби 1.8% до 87.28 йени. Новозеландският долар спадна с 2.1% до 75.74 йени.

В понеделник от Вашингтон заявиха, че смятат, че сирийският президент е отговорен за атака с химически оръжия срещу цивилното население миналата седмица.

Валутите на развиващите се пазари спаднаха, като индийската рупия достига рекордно дъно, а руската рубла, индонезийската рупия и множество други, записаха няколкогодишни дъна.

Нарастващото напрежение около Сирия засенчи въздействието на положителните данни от еврозоната и САЩ. Немското проучване на бизнес климата IFO показа, че бизнес настроенията са достигнали най- високото си ниво за последните 16 месеца, но това оказа само краткотраен ефект върху еврото.

В САЩ потребителското доверие се подобри през август, докато цените на жилищата са нараснали през юни на сезонно коригирана база. Еврото последно се търгуваше на печалба от 0.2% спрямо долара за 1.3392 долара.

Разочароващите данни за САЩ през последните две търговски сесии, включително доклада, който подчерта крехкостта на жилищния сектор, натежаха върху долара, макар че покупки на по- ниски нива не позволиха на валутата да претърпи твърде резки спадове.

Доларовият индекс, който измерва представянето на американската валута спрямо кошница от шест основни валути, бе на загуба от 0.3% до 81.138.

Златото спечели 1% след като инвеститорите потърсиха сигурно убежище за капиталите си поради задълбочаването на конфликтите в Сирия

Златото поскъпна с 1% във вторник, достигайки най- високата си цена за последните три месеца, след като инвеститорите потърсиха убежище от нарастващото поради предстоящата атака на западните сили в Сирия геополитическо напрежение.

Западните сили може да атакуват в рамките на дни, заявиха САЩ и съюзниците им на бунтовници, сражаващи се срещу президента Башар ал- Асад, разкривайки по този начин нови рискове в една война, разпространяваща омраза в целия Близък изток.

Цените на кюлчетата се повишиха заедно с останалите инструменти, традиционно възприемани като сигурни убежища, каквито са например американските правителствени облигации. Фючърсите върху суров петрол поскъпнаха с над 3% до около 115 долара за барел, докато американските акции, измерени чрез индекса S&P 500, спаднаха с почти 1.5%.

Цените на американските жилища нараснаха през юни, но темпото на печалбите се охлади, което може да е знак, че по- високите лихви по ипотечните кредити може да забавят ускорението.

Скорошните разочароващи икономически данни за САЩ допринесоха към объркването около момента, в който ФЕД ще започне да намалява количеството на месечно изкупуваните облигации. Програмата за стимулиране на икономиката държеше лихвените проценти в САЩ близо до рекордно ниско ниво и увеличаваше атрактивността на твърдите активи.

Спот цените нараснаха с 0.9% до 1416.86 долара за тройунция, като преди това достигнаха до 1423.41, записвайки най- високата си стойност от 15 май до сега. Американските фючърси върху злато с доставка през декември поскъпнаха с 27.10 долара до 1420.20 долара за тройунция. Обемите на търговията бяха 156 000 лота, което е около 20% под 30- дневната пълзяща средна.

Бичите настроения се подобриха допълнително, след като данни от МВФ показаха, че Турция, Русия и Азербайджан са увеличили златните си резерви през юли, след като цените се възстановиха от почти 3- годишните дъна.

Убедителният пробив на златото над нивото от 1400 долара, при който бяха пробити 50 и 100- дневните пълзящи средни, по- рано през месеца, продължава да подобрява техническите си перспективи, заявиха анализатори.

Скокът на жълтия метал от 12% през последните две седмици изпрати 14- дневния RSI до 71, зона, често приемана като сигнал за свръхкупено състояние на пазара.

Сред другите ценни метали среброто бе на печалба от 0.9% до 24.59 долара за тройунция, като преди това достигна 24.68, което е и най- високата му цена от 15 април насам.

Платината спадна с 1.1% до 1523.24 долара за тройунция, след като икономически и геополитически страхове, свързани с обстановката в Сирия, натежаха върху очакванията за търсене. Металът достигна най- високата си цена от 9 април насам на 1552.50 по време на по- ранната търговия, поради прекъсване на доставките в Южна Африка.

  • Етикети:

Още от Пазари


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички