Евро-долар спадна до 1.3029 от спекулации, че Испания ще се обърне с молба за финансова помощ към ЕС.
Курсът остана под натиск, след пробива на 1,3080 в очакване на днешното решение на централната банка на Япония. Пазарът бе с нагласа, че BOJ ще последва ЕЦБ и Федералният резерв и ще разшири програмата за количествени улеснения.
Рано тази сутрин Японската банка запази основният лихвен процент на ниво от 0.1 базисни пункта, като реши да удвои обичайното количество на закупуване на активи. От банката се обосноват със забавеното глобално търсене и нарастващото напрежение с Китай, което намалява шансовете за възстановяване в краткосрочен план на експортно-ориентираната японска икономика.
В резултат на решението японската йена се понижи спрямо водещите основни валути, включително и еврото, което доведе и до известен ръст при евро-долар, към 1.3070, в ранните часове на тази сутрин.
Решението обаче се отрази положително на водещия борсов индекс в страната, Nikkei, който достигна до 4-месечен връх. Валутната двойка долар-йена нарасна с 0.5%, до 78.15, което е най-високото й ниво от месец насам. Най-голям ръст отчете двойката паунд-йена, покачвайки се до 4-месечен връх, към 128.70.
Банката увеличи програмата си за изкупуване на активи с 10 трилиона йени (127 млрд. долара), до 80 трилиона йени, като с тези пари ще увеличи покупките си на правителствени облигации. „Очакваме днешното решение да спомогне за въстановяването на японската икономика към устойчив растеж с ценова стабилност“, се казва в стенограмата на банката.
Новите мерки за стимулиране на американската икономиката, които Федералният резерв гласува през изминалата седмица, оказаха натиск върху японската централна банка да последва стъпките на Фед и ЕЦБ, като по този начин отслаби натискът върху силната йена и ограничи последиците от дълговата криза в Европа.
Германският канцлер, Ангела Меркел, изрази вчера подкрепата си към плана на Марио Драги, за изкупуване на на облигации от страна на ЕЦБ, но настоя да не се бърза със създаването на общ банков надзор.
Президентът на Bundesbank, Йенс Вайдман заяви от своя страна, че ЕЦБ надскача правомощията си за запазване на стабилни цени от ефективно печатане на пари, за да финансира правителствени дефицити. В края на миналата седмица германският финансов министър Волфганг Шойбле заяви, че публичните критики могат да навредят на доверието към ЕЦБ. "Хората са много объркани, а централните банки са основно институциите, които трябва да възстановят доверието на гражданите", допълни той.
Подобни разногласия има и в Испания, където още не може да се вземе решение за евентуална финансова помощ. "Несигурността е риск", подчерта Алмуня, попитан дали правителството на Мариано Рахой трябва да поиска спасителна помощ. Според него данните за изпълнението на бюджета засега показват, че е възможно Испания да не постигне целите си за намаляване на дефицита до 6.3% от БВП тази година, договорени с ЕС. Тази несигурност продължава да държи пазарите в напрежение и не дава основание за стабилен дългосрочен ръст.
Спад на петрола за втори пореден ден
Американският лек суров петрол със срок на доставка месец октомври се понижи за втори пореден ден, до 95.30 долара за барел. Черното злато бе подложено на натиск в резултат на всеобщото поскъпване на американския долар и разногласията в еврозоната
Още по-силен бе натискът върху лондонският сорт Брент, който се понижи до 111.50 долара за барел, което е най-ниската му стойност от края на август. В ранните часове на тази сутрин има известен подем в цената на петрола, в резултат на ръстът на азиатските пазари, спадът на японската йена и американския долар.
При златото също се наблюдава ръст в ранните часове на деня, след като вчера ценният метал отчете ръст до 1770 долара за унция, като по този начин компенсира загубите от понеделник.
Тази сутрин жълтият метал опитва нов пробив на върха в 1777 долара, като при пробив цената може да нарасне до 1790 долара, където е разположена основната съпротива.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари