Доларът остава стабилен срещу основните валути, получавайки подкрепа от поставения 2-годишен връх в петък на доходността по американските 10 годишни облигации. Тя достигна 2.866% заради очакванията, че Федералния резерв може да започне да намалява покупките на облигации още през септември. Тези очаквания нараснаха през последните дни благодарение на някои окуражителни данни за американската икономика, в това число спад на седмичните първоначални молби за помощи срещу безработица до близо 6-годишно дъно.
Акцентът на започващата седмица ще е стенограмата на Федералния резерв от заседанието на 30/31 юли, която ще бъде оповестена в сряда. Дилърите ще наблюдават дали ФЕД е загрижен от нарастването през лятото на пазарните лихвени проценти в САЩ, които могат да ограничат възстановяването. Ако стенограмата покаже, че ФЕД продължава да счита за необходимо да намали покупките на облигации, то долара ще се възползва от това.
Зелените пари се търгуват на 97.59 срещу йената. Тя се търгува в обратна корелация спрямо движенията на японските акции и последните вероятно ще са движещия фактор при търговията на японската валута. Йената показа ограничена реакция на данни разкрили, че Япония е отчела по-голям от очакваното търговски дефицит през юли от 1.02 трилиона йени (около 10.5 милиарда долара).
Докато долара получава сила от нарастващата доходност по американските книжа, това влияние беше компенсирано през последните седмици от подобряващите се икономически индикатори в еврозоната и Великобритания, които доведоха до поскъпване на еврото и стерлинга и възпрепятстваха долара.Евро/долар е 1.3324 при връх в петък на 1.3380. Единната валута не е далеч от 7-седмичния връх на 1.3401 поставен на 8 август. Въпреки подкрепата от солидните икономически индикатори на Стария континент, ситуацията около еврото вероятно няма да трае дълго. Някои анализатори очакват БВП за периода април-юни в Европа да е пика за тази година от който ще започне влошаване. Това би довело до търсене на долари срещу еврото.
Доказателство за подобрените настроения спрямо Европа даде доклад на Бенк ъф Америка в петък, разкрил че инвеститорите са излели миналата седмица 2.3 милиарда долара във фондове търгуващи с европейски акции. Това е най-голямата сума за последните над 2 години. Тя дойде в седмицата завършваща на 14 август, когато данни показаха, че Германия и Франция нарастват по-бързо от очакваното и това издърпа еврозоната от продължилата една и половина година рецесия.
Цената на златото нараства все по-убедително
Златото разшири днес печалбите си за четвърта поредна сесия и удари 2-месечен връх, подпомогнато от слаби данни от САЩ и нови потоци на средства към най-големите фондове за търговия със злато. Металът вече отчита повишение в 8 от последните 9 сесии благодарение на неуверения долар, покриване на къси позиции и технически покупки. Повишеното физическо търсене и обрата в паричните потоци към фондовете за търговия също оказват подкрепа. В момента перспективите пред цената на златото вече са малко по-добри и изглежда, че то е намерило дъното.
Най-големият фонд за търговия със злато в света SPDR Gold Trust отчете миналата седмица повишение на активите си с 0.4% до 915.32 тона, което е първо повишение след ноември 2012 година. Фондът претърпя през тази година отлив на средства в размер на близо 19 милиарда долара и това оказа невероятен натиск върху златото, което загуби около 1/5 от стойността си през 2013 година.
Спот цената днес е 1379 долара за тройунция след като по-рано удари 2-месечен връх на 1384.10 долара за тройунция. Растежът на златото през миналата седмица е най-големия през последните пет седмици и беше в размер на 5%. Среброто поскъпна с 14%, което е най-голямо седмично повишение за последните 5 години. Техническите графики показват все още положителни сигнали за благородните метали. Прогнозите са златото да пробие съпротивата при 1386 долара за тройунция и да премине над 1403 долара.
Търсенето от Китай и Индия е на път да надхвърли и при двете държави рекордните 1000 тона за 2013 година. Това съобщи миналата седмица Световния златен съвет.
Потребителското доверие в САЩ отчете спад през август, а жилищното строителство нарасна с по-малко от прогнозираното през миналия месец. Това вероятно ще намали очакванията за ускорение на икономическата активност през третото тримесечие и ще увеличи привлекателността на златото като средство за защита срещу несигурността. Икономическите индикатори са внимателно следени от инвеститорите, които се опитват да преценят кога Федералния резерв ще намали огромните стимули. Стенограмата от последното заседание на ФЕД ще бъде публикувана в сряда.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари