Еврото понижи стойността си спрямо другите водещи валути за четвърти пореден ден, като притесненията за икономическата ситуация в еврозоната отново се засилиха.
Това оказва натиск върху единната валута в нестабилните условия на валутния пазар преди почивните дни. Увеличавайки загубите от сряда след разочароващите резултати от пускането на испанските държавни облигации, еврото спадна до 1.3030 спрямо долара, което е най-ниското ниво от средата на март.
Спрямо британския паунд единната валута също беше под голям натиск, като се търгуваше към 0.8240/50, най-ниското ниво за този крос от началото на януари насам. Европейската валута беше под натиск и спрямо йената и австралийския долар.
В основата на това подновено от вчера насам низходящо движение на финансовите пазари е продължаващото покачване на напрежението на суверенните дългови пазари в еврозоната. Испанските облигации продължиха да вървят надолу и загубиха повишението, което отбелязаха, след като Европейската централна банка стартира първата от двете си тригодишни дългосрочни операции по рефинансиране.
В четвъртък, доходността на 10-годишните облигации скочи до 5,81%, най-високото ниво от средата на декември, на фона на нарастващото недоверие към Испания. Разликата между лихвите на 10 г. облигации на Испания и Германия се разшири с 10 пункта и достигна до 400 пункта, най-високо ниво от ноември 2011 г.
Английската централна банка реши да остави без промяна основната лихва и размера на програмата си за изкупуване на активи на стойност 325 млрд. паунда. Основната лихва е на това равнище от март 2009 г. насам. Решението не е изненада за инвеститорите и паундът почти не промени стойността си след обявяването му.
През месец май приключва последният етап от поръчките на облигации, с цел допълнителна подкрепа на икономиката. Тогава ще бъдат обявени и новите прогнози за инфлацията и ръста. За разлика от САЩ, слабото възстановяване на британската икономика и забавящата се инфлация предполагат, че приемането на допълнителен пакет от стимули е много вероятен.
Американските акции приключиха с минимални отклонения в четвъртък, след като инвеститорите бяха колебливи на фона на подновените опасения за икономиката на еврозоната, и преди днешните месечни данни за заетостта в САЩ. Вчера трудовото министерство на страната съобщи, че исканията за обезщетения при безработица са се понижили с още 6 хил., до 357 хил. през миналата седмица, като нивото им остава на 4-годишен минимум.
Този всеобщ трус на валутните и капиталови пазари отчасти беше подсилен и от все по-тънката и неликвидна търговия с оглед предстоящия дълъг уикенд в Западна Европа, поради католическия Великден. Днес и в понеделник пазарите в Австралия, Западна Европа и Америка ще останат затворени. Следствие на това се очаква неликвидна търговия, която би могла да предизвика неочаквани широкоамплитудни движения.
Новините около иранския петрол изтласкаха цена от 7-седмичното дъно
Иран прекратява продажбите на петрол за двете водещи гръцки компании Ellenic Petroleum и Motor Oil Hellas, заради неспособността им да плащат за покупките си, предаде иранската телевизия Presstv.
Прекъсването на петролните потоци от Иран вероятно ще доведе до по-нататъшно задълбочаване на финансовата криза в Гърция, тъй като Техеран е един от основните доставчици на суровината за гръцките рафинерии. Това доведе до отскок на черното злато от вчерашното му 7-седмично дъно, към 101 долара за барел на американската стокова борса.
Късно снощи американският лек суров петрол затвори на цена от 103 долара за барел, а сортът Брент – към 123 долара за барел. Днес петролните пазари ще останат затворени поради католическият Великден.
Златото също отчете повишение по време на вчерашната си търговия, нараствайки с 10 долара за унция, до 1630 долара за унция.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари