Еврото падна до най-ниски нива за този месец срещу долара и йената, докато инвеститорите бягаха от рисковите позиции, заради опасенията за слаби корпоративни печалби на Уолстрийт в резултат на забавянето на световния растеж.
Азиатските борсови индекси последваха спада на американските, където технологичният сектор пострада от понижението на оценката за Интел и на други основни компании. Това повиши страховете за печалбите през третото тримесечие, което фирмите започнаха да отчитат от вчера.
Единната валута слезе на 1.2840 долара, което е най-ниско ниво за октомври и приближава важната техническа подкрепа при 200-дневната пълзяща средна на 1.2822. Според някои дилъри пазара вероятно ще тества това ниво, за да задейства стоп ордери.
Слабото желание за рискови покупки може би ще навреди на свързаните с растежа валути, като австралийския долар, който се търгува близо до важна техническа подкрепа срещу йената. Ако при еврото има пробив на 200-дневната пълзяща средна, то австралийски долар/йена ще тества важната подкрепа, а това би породило серия от следващи движения в много валутни двойки. Долар/йена остава стабилно на 78.25.
МВФ намали вчера прогнозата си за световния икономически растеж за 2012 и 2013. Аргументите са последните стимули на централните банки, чиято цел е да дадат подкрепа на нестабилната икономика.
Несигурността в еврозоната притиска пазарите и ограничава растежа на еврото, а инвеститорите се безпокоят кога Испания ще поиска помощ за огромния си публичен дефицит, а Гърция ще приеме условията на международните кредитори за следващия транш от средства, което трябва да спаси страната от фалит.
Председателят на ЕЦБ Марио Драги заяви вчера пред европейския парламент, че няма алтернатива на продължаващите бюджетни съкращения дори и европейската икономика да преживее дълго възстановяване. Драги допълни, че новата програма на ЕЦБ за покупки на облигации на затруднените държави, като Испания ще осигури спиране на разрушителните сценарии в 17-те членки на еврозоната.
По отношение на Гърция, Драги сподели, че страната е постигнала напредък при реформирането на икономиката, но остава още много работа да се свърши. В същото време канцлера на Германия Ангела Меркел потвърди ангажимента на Берлин да съхрани затрупаната от дългове държава в еврозоната, но не предложи конкретни облекчения преди следващия доклад за напредъка на реформите в Гърция, който трябва да излезе до края на месеца.
Според анализатори, пазарите са станали по устойчиви към отрицателни новини от еврозоната, след като ЕЦБ разкри през септември схемата за покупки на облигации. Когато Испания поиска външна помощ това вероятно ще доведе до растеж на единната валута. Доходността по правителствените облигации на Мадрид остана под критичните нива, които се считат за неустойчиви, откакто програмата на ЕЦБ беше оповестена. Липсата обаче на ясно и точно време за действия доведе до покачване на доходността по 10-годишните книжа до 5.78% във вторник.
Златото с три поредни дни на загуби
Златото се търгува над 1760 долара за тройунция след три поредни сесии на загуби. Мрачните прогнози за световната икономика дават сила на долара и това оказва натиск върху жълтия метал. Зелените пари се покачиха и това прави деноминираните в долари суровини по-скъпи за купувачите с други валути.
Дълговата криза в еврозоната продължава да вреди на рисковите активи. Испания отказва да поиска помощ, а при Ангела Меркел липсва напредък по отношение на следващите помощи за Гърция. Канцлерът на Германия беше посрещнат от гневни протести в Атина.
Стимулите от последния месец на ФЕД и ЕЦБ подкрепиха златото, но металът слиза през тази седмица при липсата на нов катализатор. Възможно е той да продължи да спада до заседанието на Федералния резерв в края на този месец. Спот цената днес е почти без промяна на 1763 долара за тройунция при 10-дневно дъно вчера на 1760 долара. За последните 3 дни обезценката е 1.4%, което е най-големия тридневен спад за последните повече от 2 месеца. Технически анализатори предполагат, че днес може би ще има слизане към нивата от 1750 долара за тройунция.
Добрата новина е, че спекулативното търсене се поднови на физическия пазар, където златото загуби около 30 долара след 11-месечния връх от миналата седмица.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари