Еврото приближи дъното от тази седмица по време на азиатската търговия, а пазарите остават в очакване на изказването на председателя на Федералния резерв по-късно през деня, като ще се следи за намеци за предстоящи монетарни стимули.
Спадът на европейските акции до 4-седмично дъно също притесни дилърите след продължилото един месец възстановяване на единната валута. То дойде заради надеждите за нови действия на централните банки в борбата с дълговата криза в Европа.
Евро/долар се търгува на 1.2518, но не е далеч от дъното за тази седмица. Все пак еврото е на път да завърши месеца с растеж, благодарение на надеждите, че ЕЦБ ще започне да изкупува испански облигации, за да намали разходите за лихви на Мадрид.
Остана огорчението, че не беше прескочен 7-седмичния връх от миналата седмица на 1.2590 долара. Първоначална подкрепа е 1.2465, дъно от тази седмица, където преминава Танкан линията на индикатора Ичимоку на дневна графика.
В близък план движенията зависят от председателя на Фед Бен Бернанке, който ще говори в 17 часа относно монетарната политика по време на годишната неофициална среща на председателите на централните банки в Джаксън Хоул, Уайоминг. На нея има шансове Бернанке да загатне, че Фед ще започне нови покупки на активи, което би било трети рунд от количествени поощрения, след заседанието на банката на 12/13 септември. В последните дни обаче намаля оптимизма относно нови стимули в подкрепа на растежа.
Вчера стана ясно, че потребителското доверие в САЩ е нараснало през юли с най-голям темп за последните 5 месеца. В същото време, новите молби за помощи срещу безработица останаха без промяна през последната седмица. Вчера председателят на Фед в Атланта Денис Локхарт, който е считан с центристки възгледи относно монетарната политиа, заяви че предстои оспорван дебат, когато се съберат неговите колеги през следващия месец, за да решат дали икономиката има нужда от нови монетарни стимули.
Долар/йена остана в познатия рейндж от последната седмица и е 78.45. Японската валута не реагира на слабите данни за индустриалното производство в Япония, което отчете понижение от 1.2% през юли, въпреки предварителните прогнози за ръст от 1.7%. Цифрите обаче подчертават нарастващите опасения за забавяне на световния растеж.
Напоследък то е най-видно в Китай. Жертва на тези тенденции стана австралийския долар, който продължи да се представя зле и падна вчера до едномесечно дъно срещу зелените пари на 1.0276 щатски долара. Австралийски долар/йена също удари едномесечно дъно на 80.77.
Бумът в минното дело на Австралия беше породен от силното търсене от Китай на железни руди и други суровини. Сигналите сега за рязко намаление на търсенето на тези продукти постави австралийския долар под натиск през изминалия месец. На Ичимоку графиките, австралийския долар се търгува непосредствено над важната подкрепа при върха на облака срещу долара, която днес преминава през 1.0279. Същото важи и срещу йената, където тя преминава през 80.90. Решителен пробив на тези нива ще влоши допълнително настроенията срещу австралийския долар. По-надолу следва и друга важна подкрепа срещу американския му съименик - 1.0220, което е 38.2% корекция на покачването от юни до началото на август.
Златото завършва трети пореден месец на растеж
Златото не претърпя сериозна промяна днес и се задържа в близост до четири и половина месечното дъно, което удари по-рано през седмицата. То дойде при надеждите, че председателя на Федералния резерв Бен Бернанке ще сигнализира по-късно днес за нови мерки, които да стимулират икономиката.
Жълтият метал, считан за защита срещу инфлацията, е на път да завърши този месец с поскъпване от 3%, което е трети пореден месец на растеж. Спот цената сутринта беше 1656 долара за тройунция при връх в понеделник от 1676 долара за тройунция. Подкрепа е 1620 долара за тройунция.
Предишните рундове от покупки на активи от Фед свалиха лихвите и стимулираха икономиката, а това отслаби долара, подкрепи борсовите индекси и провокира инвеститорите да купуват злато като защита срещу инфлацията. През февруари металът достигна 1790 долара за тройунция, което засега е най-високата стойност за 2012. Тогава Фед обяви, че ще запази лихвите близо до нулевите нива поне до края на 2014 година. След това обаче последва поевтиняване от 7%, тъй като не се появиха нови сигнали за монетарни стимули.
На другите пазари днес, азиатските борсови индекси спадаха, а еврото се търгуваше близо до дъното от тази седмица срещу долара, докато търгуващите неспокойни очакват речта на Бернанке по време на срещата на председателите на централните банки по-късно днес. Някои дилъри прогнозират, че той ще намекне за трети рунд от покупки на активи, докато други са на мнение, че Фед ще изчака доклада за трудовата заетост в САЩ, който ще бъде оповестен следващата седмица, преди да реши дали да приеме нови стимули по време на заседанието на 12/13 септември.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари