Еврото показа, че е най-слабата и уязвима валута на форекс пазара, още в началото на новата година.
Въпреки опитите на европейските лидери да успокоят пазарите, инвеститорите остават скептично настроени спрямо еврото и липсата на единогласие в еврозоната. От другата страна на Океана, американската икономика от своя страна показва все по-добри макроикономически показатели, което наклони везните в полза на долара.
Инвеститорите поставиха европейските си страхове срещу икономическия оптимизъм за САЩ. Един от най-значимите икономически показатели на САЩ – безработицата, даде пореден признак за подобрение. Според статистика на ADP Employer Services през изминалия месец частният сектор е открил 212 хиляди нови работни места, надскачайки убедително очакванията на анализаторите за ръст от 178 хиляди. Това е най-силният ръст на нови работни места в САЩ от април 2011 г. насам, когато бяха разкрити нови 217 хил. раб. места.
В същото време, броят на подадените молби за помощи за безработни за последната седмица на 2011 г. е паднал с 15 хиляди до 372 хиляди, обяви Министерството на труда.
Нивото на безработица в САЩ се е понижило до 8.5% през декември от 8.7% за предходния месец. Това е най-ниското ниво на безработицата от февруари 2009 г. насам. Като цяло икономиката е добавила работни места за 15-ти пореден месец - от октомври 2010 г. насам. Докато последните данни са позитивни, то скоростта на създаване на работни места не е достатъчна, за да възвърне изгубените такива през рецесията. Икономиката е създала 1.6 млн. работни места през 2011 г., но през цялата рецесия са изгубени около 8.8 млн. работни места.
На другия полюс обаче бе европейската икономика.
В Германия, фабричните поръчки са спаднали с най-голяма скорост за последните три години през ноември, след като икономиката в района е на път да изпадне отново в рецесия, а световното търсене отслабва.
Скептицизмът относно бъдещето на европейската банкова система бе подхранен, след като UniCredit бе принудена да предложи отсъпка от 43% от пазарна цена на акциите за 7.5 млрд. евро, които емитира, за да заздрави капиталовите си позиции.
Доходността на облигациите на Италия, Испания и Австрия нарасна преди важните аукциони през тази седмица. Въпреки интервенцията на ЕЦБ, лихвата на 10 г. облигации на Италия нарастна до 7,12 %, на Испания до 5,68 % и на Австрия до 3,49 %.
Международната рейтингова агенция Fitch в петък понижи държавния кредитен рейтинг на Унгария с една степен, до ВВ+, като перспективата остава негативна. Понижението отразява продължаващото влошаване на ситуацията във финансовия сектор на страната и намаляването на прогнозите за икономически растеж. Сред основните причини за решението на Fitch е лошата икономическа политика на правителството, която намалява доверието сред инвеститорите и губи подкрепата на ЕС и МВФ.
Пазарите са в очакване за евентуалното понижение на кредитния рейтинг на Франция.
Суровините започнаха годината с ръст
Ескалиращото напрежение около Иран, доведе до поскъпване на голяма част от суровините през изминалата седмица. Златото и петролът нараснаха и спряха да се движат в тандем с еврото, след като ЕС достигна до предварително споразумение за забрана на вноса на петрол от Иран.
Спот цената на ценният метал нарасна с повече от 45 долара през изминалата седмица, затваряйки петъчната търговия на цена от 1616 долара за унция. Поскъпването при златото бе ограничено в известна степен от силния долар и подобренията в макроикономическите показатели на САЩ.
По време на азиатската сесия тази нощ, жълтият метал беше подложен на лек натиск и се понижи до 1604 долара, а в ранните часове на деня се разменя на нива от 1611/12 долара за унция.
Цената на американския лек суров петрол се движеше в тесни граници по време на търговията през първата седмица от годината, между 100 и 103.70 долара за барел. Черното злато достигна своя максимум в сряда, следствие на нарастващото напрежение около Иран и вероятността за налагане на ембарго върху иранския петрол. В четвъртък бяха публикувани данните за петролните запаси, които отчетоха ръст. Това предизвика известен спад на суровината. Тази сутрин февруарските фючърси са подложени на лек натиск и се разменят на цена от 100.80/90 долара за барел.
Коментари