Йената се покачва днес, получавайки известно облекчение след рязкото пропадане през последните две седмици заради очакванията за нови и по-агресивни монетарни облекчения в Япония.
Еврото е стабилно срещу долара и се търгува около 3-седмичния връх от предишния ден, подкрепено от очакванията, че международните кредитори скоро ще достигнат до споразумение за отпускането на следващия транш от помощи за Гърция.
Долар/йена слезе на 82.19 и се отдалечи от седем и половина месечния връх от четвъртък на 82.84, което е най-силно ниво след началото на април. Поскъпването на долара срещу йената е около 3.4% само за последните две седмици.
Японската валута отслабна заради очакванията, че вероятното ново правителство ще притисне през декември централната банка да предприеме по-драстични монетарни стимули. Шинзо Абе, лидер на японската опозиционна либерал-демократическа партия, която е на път да спечели изборите на 16 декември, призова за мерки като изкупуване на облигации от Японската централна банка, емитирани предимно за финансиране на обществени проекти, както и смъкване на краткосрочните лихви под 0%.
Платформата на ръководената от него партия призовава за поставяне на инфлационна цел от 2% и да се търси отговорност от централната банка, че ще я преследва упорито при възможна ревизия на законодателството, която да гарантира независимост на банката. Независимостта на централната банка се превърна в основна тема в Япония преди изборите, а йената продължава да изглежда уязвима. Японската валута напредна и срещу австралийския долар и еврото. Единната валута беше свалена на 105.92 йени и се отдалечи от 7-месечния връх от 106.58 поставен вчера.
Евро/долар е стабилно на 1.2886 и остава в близост до 3-седмичния връх от четвъртък на 1.2899. Единната валута получи сила след изказването на германския канцлер Ангела Меркел в сряда, че споразумението за отпускане на помощ за Атина все още е възможно да се случи в понеделник.
Надеждите за гръцка сделка в понеделник, когато международните кредитори ще проведат нов рунд от преговори, се увеличиха допълнително от коментарите на Оли Рен, представител на Европейската комисия отговарящ за икономиката. Рен заяви, че Гърция е предприела всички необходими мерки, за да си осигури следващия транш от помощи и като следствие финансовите министри от еврозоната би трябвало да са в състояние да подпишат в понеделник документите за помощ. Въпреки това някои анализатори предупреждават за известна предпазливост, имайки предвид разногласията между кредиторите на Гърция. Те не поставят под съмнение постигането на сделката, но не са сигурни дали това ще стане в понеделник. Германия е начело на съпротивата от еврозоната, която не приема призивите на МВФ и останалите да приеме загубите по активите, които притежава по гръцкия дълг.
Днес еврото може да се повлияе от данни за бизнеса в Германия. ИФО индексът за бизнес климата, ключово измерване на икономическото състояние на Германия, се очаква да отчете спад през ноември до 99.5 спрямо резултата от 100.00 през миналия месец.
Инвеститорите изчакват събитията около фискалната пропаст в САЩ и гръцката сделка в еврозоната
Златото се търгува почти без промяна днес, но е на път да отчете второ седмично поскъпване през последните три седмици, подкрепено от опасенията за фискалните проблеми в САЩ и слабостта на долара.
Жълтият метал бе в тесен рейндж около 1730 долара за тройунция през по-голяма част от седмицата, тъй като инвеститорите изчакват да видят дали американските законодатели ще са в състояние да предотвратят приближаващата фискална пропаст. Тя представлява 600 милиарда долара под формата на данъчни увеличения и намаления на разходите, които влизат в действие в началото на следващата година и заплашват да вкарат икономиката в нова рецесия. Пазарите изчакват и резултата от срещата между Гърция и международните кредитори в понеделник, като засега очакванията са да има споразумение и да бъде отпусната помощ за Атина.
Така златото засега се търгува в зоната между 1715 и 1740 долара, но спекулантите остават настроени за растеж, тъй като несигурността около фискалната пропаст се запазва, както и позицията на централните банки за облекчени монетарни условия. По-благоприятните монетарни политики увеличават търсенето на златото, което се използва като защита срещу инфлацията. Мерките от стимули на Федералния резерв са основния двигател зад 11%-то поскъпване на метала през тази година.
Спот цената е почти без промяна на 1729 долара за тройунция, което представлява растеж за седмицата от 1%. Технически анализатори предвиждат, че златото е слабо под съпротивата от 1734 долара, което ги насочва към мисълта за оттегляне към 1720 долара при днешната търговия.
Физическото търсене остава много слабо, по-специално от бижутерите, което не е характерно за този период от годината.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари