Властите в Египет предприеха безпрецедентна стъпка - те позволиха свободното участие на египетската лира във валутната търговия.
Централната банка на страната обяви в комюнике решението си да въведе плаващ курс на лирата, за да гарантира "паричната и бюджетната стабилност". Мярката е част от програмата за икономически реформи, предаде AFP.
Местната валутата бе девалвирана с 48%. По този начин бе отговорено на ключово изискване на Международния валутен фонд (МВФ), който от своя страна ще отпусне на Египет 12 млрд. долара заем. Централната банка обяснява в днешното си комюнике, че "либерализирането" на обменния курс е част от по-обхватен план за реформи, които ще гарантират макроикономическата стабилност чрез постигане на бюджетно консолидиране. Политиката на строги икономии, която е условие за получаване на кредита, включва реформи като намаляване на държавните субсидии и налагането на нов данък добавена стойност.
Египет все още се опитва да възстанови икономиката си след свалянето от власт на диктатора Хосни Мубарак през 2011 г. и последвалите сблъсъци и неуредици. Baлyтнитe peзepви ca ce cтaбилизиpaли пpeз тaзи гoдинa, нo тe вce oщe ca с близо 50 нa cтo пoд нивaтa cи oт вpeмeтo нa Myбapaĸ. Голяма част от тези суми бяха похарчени в подкрепа на египетската лира спрямо щатския долар.
Развитите икономики, особено в Европа, се интерсуват живо от ситуацията в Египет поради опасения, че още по-тежка криза ще предизвика вълна от бежанци от страната.
Коментари