EUR/USD продължи и вчера ниско-волатилната си търговия, търгувайки се в още по-тесни граници от предходния ден.
Двойката остана в диапазона 1.2440 – 1.2500 долара за едно евро, като затвори на червена територия, въпреки че през азиатската сесия тази нощ, единната валута напредна до 1.2520.
Не толкова убедителен беше американският долар срещу високодоходните и ресурсните валути, както и срещу валутите убежища като японската йена и швейцарския франк. Спрямо някои от тях зелените пари отчетоха трети пореден ден на спад.
Пазарите остават в изчакване на резултатите от срещата на европейските лидери днес и утре. Президентът на Международния институт по финанси -Далара заяви, че срещата на европейските лидери е по-важна от създаването на ЕС, чието бъдеще е поставено на карта.
Има голяма вероятност обаче още през следващата седмица еврото отново да поеме стремглаво надолу. Другият четвъртък предстои заседание на ЕЦБ, на което се обмисля ново понижение на лихвите. Председателят на Европейската централна банка Марио Драги обмисля да запрати лихвените нива в „зоната за здрача“, от която Федералния резерв се отдръпна.
Докато понижаването на лихвените нива на ЕЦБ може да засили доверието, да стимулира кредитирането и растежа, то би могло също така да доведе до нулево или дори по-ниско ниво на банковите депозити. Докато преди се явяваше препятствие пред политиците, защото рискува да навреди на паричните пазари, които те се опитват да съживят, понижението на лихвения процент за депозитите от 0.25% вече не е табу, обявиха двама служители на ЕЦБ на 15-и юни.
„Европейската рецесия се влошава, ЕЦБ трябва да направи повече,“ заяви Джулиан Калоу, главен икономист за Европа на Barclays Capital в Лондон, който прогнозира понижение на лихвите при следващата среща за паричната политика на ЕЦБ на 5-и юли. „Отрицателен лихвен процент на депозитите е нещо, което те трябва да обмислят, но по-вероятно е, като първа стъпка, да го сведат до нула.“
Ако Драги избере да свали лихвения процент за депозитите до нула или по-ниско, той ще навлезе в територия, където малцина преди него са се осмелили да отидат.
Шведската Riksbank през месец юли 2009 г. стана първата централна банка в света, която таксува финансовите институции за депозираните от тях средства за една нощ. Федералният резерв миналата година отхвърли идеята за сваляне на лихвения процент по депозитите от нивото от 0.25%. Докато дълговата криза продължава да оказва натиск върху инфлацията и да забавя растежа, ЕЦБ може да реши, че предимствата са повече от недостатъците.
Испания ще прикани към банков и фискален съюз в еврозоната по време на срещата на върха на лидерите на ЕС, която ще се проведе днес и утре в Брюксел. Тя обаче ще отправи призив и за спешни механизми, които биха позволили на уязвимите икономики да рефинансират дълга си, обяви вчера испанският премиер Мариано Рахой.
„Ние не може да финансираме дълго време при настоящите цени,“ обяви Рахой пред парламента. „Има много институции и финансови органи, които нямат достъп до пазара. Това става в Испания, в Италия и в други държави и затова въпросът е от ключово значение.“
Цената на петрола продължи леката си корекция
Фючърсите на американския лек суров петрол се повишиха за втори пореден ден, макар и с минималното 1 долар за барел, до 80.50 долара.
Лондонският Брент от своя страна се повиши за четвърти пореден ден до 93.60 долара за барел. Добрите статистически данни от САЩ показаха, че възстановяването на американската икономика продължава, което ще доведе до ръст в търсенето на суровината.
Американското търговско министерство съобщи, че поръчките на дълготрайни стоки в САЩ са се увеличили с 1,1% през май, което е първият им ръст от три месеца насам. По-късно стана ясно, че предварителните договори за покупко-продажба на жилища в Щатите също са отбелязали ръст през май – с 5,9%. Данните за запасите от суров нефт в САЩ също показаха ръст в търсенето на черното злато. Тази сутрин американският петрол се котира на цена от 80.50/60 долара, а сорта Брент – към 93.50/60 долара за барел.
Златото остана без съществена промяна по време на вчерашната търговия. Жълтият метал затвори около цената си на отваряне, а именно към 1572/73 долара за унция. Жълтият метал продължава да се търгува в корелация с рисковите активи като петрола и акциите, както и срещу долара, който се счита за убежище предлагащо сигурност. В ранните часове на деня златото се котира на цена от 1574/75 долара за унция.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари