Ръстът на еврото спрямо американския долар бе ограничен по време на вчерашната търговия до 1.2620/30, от където единната валута започна бавно да се понижава, като в ранните часове на тази сутрин EUR/USD се търгува в нивата 1.2530/40.
За този спад на еврото влияние оказаха спадът на европейските индекси, решението на Moodys за намаляване на перспективата на ЕС до негативна, както и негативните данни от Испания, където броят на безработните за август се е увеличил с 38 200.
Последва по-рязък спад на EUR/USD през следобедната търговия главно като реакция на общия спад на риск-апетита на forex пазара с оглед слабите икономически данни от САЩ, които съживяват надеждите за трета програма от количествени улеснения от страна на Фед още на следващото заседание на 12-и и 13-и септември.
Икономическите новини от деня показаха, че активността в американското производство се е свила през август с най-бързото си темпо от почти 3 години, достигайки 49,6 пункта при 49,8 пункта за юли, Показателят остана и под очакванията на анализаторите, които прогнозираха достигането на 50 пункта – границата, разделяща свиването от ръста.
Разходите за проекти в строителството са се понижили с най-голяма стъпка за последната година през юли, след като тези за жилищни сгради, търговски и правителствени сгради са отчели понижение. Разходите за строителни проекти са спаднали с 0.9% през юли до сезонно коригираното годишно равнище от 834.38 млрд. долара. Това е най-големият месечен спад от юли 2011 г. насам. Стойността е под прогнозите на икономистите, запитани от Dow Jones, които предвиждаха показателят да достигне 0.5%. За юни показателят остана неревизиран от 0.4%-я си ръст. Общите разходи в частния строителен сектор са спаднали с 1.2%, което е първо понижение от февруари насам. Федералните разходи за строителство са спаднали с 1.3%.
Всичко това доведе до лек превес на американския долар на валутния пазар спрямо основните му конкуренти, като еврото, паунда, австралийския и новозеландски долар. Поскъпването на зелените пари оказаха негативно влияние върху цената на петрола и голяма част от суровините на стоковите пазари.
“Предстои ни спад на пазара през септември и октомври”, казва Дорийн Могаверо, президент и главен изпълнителен директор на Mogavero Lee & Company.
Исторически септември е най-лошият месец за акциите, като по-често е отбелязвал отрицателна доходност, отколкото положителна. През първия работен ден от месеца индексът на 30-те представителни американски компании - Dow Jones Industrial Average се понижи с 0,4% до 13 036 пункта. Индексът на големите фирми S&P 500 отстъпи с 0,1% до 1 405 пункта, а техологично ориентираният NASDAQ се покачи с 0,3% до 3 075 пункта.
Акциите на Facebook достигнаха ново историческо дъно, като се понижиха с 1,8% до 17,73 долара за брой и вече са с 53% под цената си от 38 долара по време на първичното публично предлагане на социалната мрежа.
Акциите на Стария континент също се понижиха, след като инвеститорите остават предпазливи в навечерието на утрешната среща на ЕЦБ. Анализатори на Societe Generale очакват европейските ръководители да предотвратят разпадането на еврото, но изтъкват че ще отнеме много време за възстановяване на инвеститорското доверие.
Спадът на риск апетита оказа негативно влияние върху петрола
Американският лек петрол се понижи с 1% до 95,54 долара за барел, а петролът тип Брент е на практика без промяна (-0,01%) на ниво от 114,22 долара.
Всеобщото покачване на американския долар на форекс пазара и спадът на водещите борсови индекси оказаха негативно влияние върху цената на черното злато. Този натиск върху суровината се пренесе и в азиатската сесия тази нощ, като в ранните часове на тази сутрин американският лек суров петрол със срок на доставка месец октомври се котира на цена от 95.10/20 долара за барел.
Златото се повиши с минималните 0,6% до 1 696 долара за тройунция, а среброто скочи с 2,9% до 32,37 долара. По време на азиатската сесия тази нощ златото бе подложено на натиск, като в ранните часове на деня отчита понижение от 0.24%, до 1691/92 долара за унция.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари