Доларът скочи до осем годишен връх срещу йената след серия от положителни данни, които увеличиха аргументите за повишение на лихвите в САЩ през тази година. Двойката достигна 123.33 във вторник, което не се е случвало от средата на 2007. Пробив на върха от юни 2007 на 124.14 би довел до най-високи нива след края на 2002. Вчера при преминаването на върха от март на 122.04 бяха задействани стоп ордери.
Зелените пари скочиха и срещу еврото, което беше смъкнато до 1.0864, което е най-ниска стойност след 28 април. Високо доходните валути също паднаха срещу долара. Австралийският долар до едномесечно дъно от 0.7727, а новозеландския долар до двумесечно дъно от 0.7220.
В петък председателя на Федералния резерв Джанет Йелън обяви, че лихвите ще бъдат повишени тази година, но скоростта ще зависи от силата на икономическите данни. По този начин ралито на долара не изненадва след новините, че плановете за бизнес инвестиции през април рязко са нараснали. Други данни показаха ръст на потребителското доверие този месец и покачване на продажбите на нови жилища през миналия.
Странното е, че доходността по дългосрочните американски облигации спадна. Според анализатори това може би се дължи на парични потоци към сигурни активи заради опасенията с гръцкия дълг. Гърция се опита да омаловажи тези опасения във вторник, когато правителството обяви, че ще се опита да направи плащането към МВФ през следващата седмица. Финансовият министър Янис Варуфакис изрази увереност, че ще бъде постигнато навреме споразумение с кредиторите, за да се избегне фалита. САЩ най-вероятно ще притисне европейските си партньори по време на срещата на финансовите министри от Г-7 тази седмица в Германия за постигане на споразумение за финансиране срещу реформи за Гърция.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)
Коментари