Доларът рязко поскъпва след сигнала от Федералния резерв, че ще започне да намалява паричните стимулите още тази година, тъй като икономиката се подобрява. Еврото бързо се оттегли от 4-месечния си връх около 1.3418 срещу долара и днес сутринта вече е на 1.3250. Австралийският долар и останалите азиатски валути рязко поевтиняха, докато дилърите залагат, че предстоящата по-висока доходност на американските облигации ще принуди инвеститорите да пренасочват средствата си от високодоходните валути обратно към САЩ. Зелените пари са стабилни и срещу йената, прекъсвайки зависимостта от последните няколко седмици при която, долара падаше при спад на акциите в Токио. Долар/йена се търгува на 97, което е едноседмичен връх, въпреки спада на американските и световните борсови индекси след заседанието на ФЕД.
Председателят на ФЕД Бен Бернанке заяви, че намалението на покупките на облигации зависи от икономическите данни и че спада на безработицата в САЩ до 6.5% е по-скоро минималното условие, а не нещото което ще задейства повишението на лихвите. Въпреки всичко пазара гледа напред и доходността по американските облигации нарасна рязко. Очакванията са ФЕД да навлезе в повишение на лихвите след 2 години.
Коментарите на Бернанке, които потушиха надеждите за по-предпазливи действия, доведоха до рязък спад на цените на американските акции и облигации. Това доведе доходността по боновете до 15-месечен връх. 10-годишните книжа скочиха до 2.377% и приближиха върха от март 2012 на 2.399%, както и върха от октомври 2011 на 2.420%.
Изявлението на ФЕД го поставя пред другите големи централни банки при редуцирането на стимулите. Стимулите на 2-годишната програма на ЯЦБ са само на два месеца, докато мудната европейска икономика ще задържа ЕЦБ по-скоро настроена към намаления на лихвите.
Високодоходните валути са най-поразени като австралийския долар се срина до ново 33-месечно дъно срещу американския си съименик на 0.9240. В сряда валутата претърпя най-тежкото еднодневно понижение за последната една и половина години. Австралийският долар удари най-ниски стойности и срещу еврото за последните почти 3 години. Единната валута достигна нива от 1.4357 австралийски долара. Валутите на Корея, Тайланд, Малайзия и Филипините също се обезцениха днес с над 1%. Те бяха под допълнителен натиск и заради предварително измерване на PMI индекса за производствения сектор в Китай, който допълнително отслабна през юни до 9-месечно дъно вследствие спада на новите поръчки.
Новозеландският долар преживя интересни движения в началото на днешната търговия и спадна срещу зелените пари след разочароващи данни за икономическия растеж в страната. Двойката удари 2-седмично дъно на 0.7842 след като стана ясно, че икономиката е нараснала със само 0.3% през първото тримесечие. Очакванията бяха за двойно по-голям растеж.
Намеренията на ФЕД за оттеглянето на стимулите за американската икономика свалиха златото до двумесечно дъно
Златото падна днес за четвърта поредна сесия и достигна най-ниски стойности след срива в средата на април. Понижението идва заради сигнала от Федералния резерв, че ще намали покупките на облигации по-късно тази година. Понижението на програмата от 85 милиарда долара покупки на активи вероятно ще намали подкрепата за жълтия метал, който вече се обезцени тази година с 20% заради бързия отлив на средства от фондовете за търговия със злато и заради спада на търсенето от топ потребителите Индия и Китай.
Все пак това може би не е края на растежа на златото, защото въпреки значителната стабилност на американската икономика има още какво да се желае. В началото на следващата година ще се говори най-вече с икономическите цифри. Безработицата вероятно ще реагира на пониженото изкупуване на облигации. Вчера председателя на ФЕД Бен Бернанке заяви, че централната банка ще намалява постепенно с премерени стъпки покупките през първата половина на следващата година. Тези покупки ще бъдат спрени в средата на следващата година, ако американската икономика продължи да демонстрира сила.
Доскоро златото, считано за защита срещу инфлацията, печелеше докато световната икономика изпитваше затруднения, а централните банки реагираха в подкрепа на собствените си икономики. Металът удари рекордни стойности за всички времена от 1920 долара за тройунция през есента на 2011 година. Днес спот цената е 1344 долара и отчита понижение от 3% за седмицата. По-рано тя достигна и 1338 долара, което не е далеч от дъната в средата на април, когато беше отчетен най-големия срив за последните 30 години.
Активите на най-големия златен фонд в света за търговия SPDR Gold Trust спаднаха в сряда под 1000 тона за първи път през последните 4 години. При наличието на тези негативни настроения са необходими значителни количества покупки от физическия сектор, за да се стабилизира пазара, а това засега не става. Търсенето от Индия намаля след повишението на вносните мита от правителството. Търсенето от Китай също слиза след пика в началото на годината.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари