Доларът поевтиня след спада на доходността по облигациите заради данни показали по-слаб от очакваното ръст на американската икономика. Опасенията около протекционистичната търговска политика на Тръмп също навредиха на долара. Последното действие на Тръмп беше през уикенда, когато забрани временно пътуването на хора от седем държави с преобладаващо мюсюлманско население.
Долар/йена слезе на 114.40 след покачването в петък до 115.38, което беше най-висока стойност след 20 януари. Еврото продължи да се покачва след скромните печалби в петък и достигна 1.0739.
Тръмп, който предпочита двустранните споразумения пред мултинационалните като Транстихоокеанското сътрудничество, миналата седмица предложи клаузи спиращи валутната манипулация при двустранните договорки. Предложението се разглежда като натиск към търговските партньори да приемат по-слаб долар. Тръмп вече намекна, че не иска силен долар, тъй като това прави американския износ по-малко конкурентен.
В петък данните показаха, че БВП в САЩ е нараснал на годишна база с 1.9% през последните три месеца на 2016 в сравнение с ръст от 3.5% през третото тримесечие. Предварителните прогнози на анализаторите бяха за покачване от 2.2%.
Доларът е волатилен след встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари. Фокусът на пазарите е раздвоен между протекционисткото му отношение, което е негативно за валутата и надеждите за фискални стимули от неговата администрация, което се счита за положително за валутата.
Доларовият индекс падна в четвъртък до седем седмично дъно от 99.79 преди да скочи в петък до едноседмичен връх от 100.82. Днес той е на нива от 100.32.
Извън Тръмп пазарите следят монетарната политика като тази седмица ЯЦБ, Фед и АЦБ имат редовни заседания. От нито една от трите не се очакват промени, но са възможни коментари, които да засегнат валутите.
Паундът нарасна до 1.2594 срещу щатската валута, заличавайки по този начин загубите от петък.
Австралийският долар минимално нарасна до 0.7556, както и новозеландския до 0.7272.
Ликвидността в Азия беше по-ниска, тъй като финансовите пазари в Хонг-Конг, Китай и Сингапур бяха затворени по случай празниците за Лунната нова година.
Спад на Уолстрийт след слаби корпоративни резултати и БВП
Американските акции паднаха за втори пореден ден в петък, тъй като някои слаби корпоративни резултати и данните за БВП компенсираха скорошния ентусиазъм около политиката на Тръмп.
БВП се забави с повече от очакваното през четвъртото тримесечие. Той нарасна с 1.9% при очаквания за повишение от 2.2% и ръст от 3.5% през третото тримесечие.
Дау Джоунс остана за трети пореден ден над 20 000, след като проби психологическото ниво за първи път в сряда. За седмицата индекса завърши с покачване от 1.3%, Стандард енд Пуърс напредна с 1%, а Насдак прибави 1.9%.
В петък Дау Джоунс слезе със 7.13 пункта или 0.04% до 20 093.78. Стандард енд Пуърс загуби 1.99 пункта или 0.09% до 2294.69. Насдак прибави 5.61 пункта или 0.1% и завърши на 5660.78.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)
Коментари