Доларът се покачи спрямо останалите валути


Доларът се покачи спрямо останалите валути
Снимка:

559

Доларът нарасна спрямо останалите валути във вторник, тъй като скорошният низ от солидни икономически данни за САЩ направи по- достоверно виждането, че ФЕД ще намали икономическите стимули по-рано от очакваното.

Зелената валута се издигна до едномесечен връх спрямо йената, като печалбите се ускориха, след като тя подмина ключовото ниво от 100 йени за пръв път от 5 юни насам, стимулирана от очакванията за намаляване на програмата за количествени облекчения на ФЕД.

Инвеститорите напрегнато се опитват да преценят кога американската централна банка ще намали покупките на облигации, след като ФЕД очерта миналия месец условния план за изтегляне на стимулите.

Данните този месец подхраниха причините ФЕД да намали присъствието си, тъй като доклади показаха ръст в производството и фабричните поръчки, което е признак, че секторът се стабилизира.

Очакванията за намаляване на програмата за месечно изкупуване на облигации на стойност 85 млрд. долара вдигнаха доходността на американските облигации и увеличиха привлекателността на доларовите активи, особено на фона на това, че другите централни банки продължават да клонят към допълнително смекчаване на паричната политика.

По време на късната нюйоркска търговия доларът поскъпна с 0.9% до 100.58 йени, като преди това достигна връх на 100.72, който е и най- високият от 3 юни до сега.

Докладът за работните места в САЩ, извън селскостопанския сектор, който се очаква в петък, е ключовия фокус на финансовите пазари, като инвеститорите очакват създаването на 165 000 работни места през юни и по- ниски нива на безработица- около 7.5%. По време на своето заседание на 19 юни ФЕД понижи прогнозата си за безработицата през 2014 до 6.5%.

Доларовият индекс, който измерва силата на американската валута сппрямо кошница от шест основни валути, се повиши до 83.613, най- високото му ниво от 30 май насам. Последно той се намираше на нивото 83.548, което е увеличение от 0.6%.

Американските финансови пазари ще затворят по- рано днес и ще останат затворени в четвъртък, тъй като тогава в САЩ се празнува деня на Независимостта. По- ниските обеми може да предизвикат увеличение на волатилността, особено като се има предвид очакваното публикуване на данните за работните места.

Междувременно еврото спадна до 1.2962 долара, като това е най- ниската му стойност от 3 юни насам. Търговците са предпазливи преди срещата на ЕЦБ в четвъртък.

Анализаторите очакват ЕЦБ да запази стабилни лихвените проценти. Някои от последните данни за еврозоната бяха по- оптимистични от тези, които влязоха на юнското заседание, което би могло да убеди централната банка да се въздържи от по- нататъшно облекчаване засега.

Спрямо йената еврото нарасна с 0.2% до 130.42 йени.

През това време австралийският долар падна с 0.1% спрямо американския си събрат до 0.9142 американски долара, което не е далеч от тригодишното дъно на 0.9110 долара, достигнато в понеделник, след като Резервната банка на Австралия остави отворена вратата за намаление на лихвените проценти,  отчасти и заради това, че валутата все още остава скъпа.

Канадският долар също остана в отбранителна позиция, като зеленият му събрат достигна 21- месечен връх на 1.0538.

Златото задържа спада си, подкрепено от търсенето в Китай

Златото задържа цената си във вторник, след печелившата си серия от две сесии, тъй като купувачите в Китай продължиха да сключват сделки, след спада на кюлчетата до тригодишно дъно миналата седмица.

Шанхайските фючърси поскъпнаха за втори пореден ден, след девет последователни дни на понижение. Те се търгуваха с премия от 30 долара над спот цените.

Кюлчетата, типично възприемани като хедж срещу инфлацията, понесоха поражения, след като председателят на ФЕД, Бен Бернанке обяви миналия месец, че икономиката се възстановява достатъчно стабилно, че централната банка да предприеме намаляване на месечното изкупуване на облигации на стойност 85 млрд. долара през следващите няколко месеца.

Ценният метал загуби 22% от стойността си през второто тримесечие и е на път да запише спад от 25% за годината, което ще бъде и най- големият му спад от 1981г. насам. Той се понижи до 1180.71 миналата седмица, като това е най- ниското му ниво от август 2010г. до сега.

Спот цената на златото последно бе 1243 долара за тройунция.

Физическото търсене не се притече на помощ на златото, както когато цените паднаха до най- ниските си нива за последните 30 години през април.

В Хонг Конг премиите за златни кюлчета спрямо лондонските цени останаха на същите нива както през миналата седмица, което е признак, че търсенето не се е повишило значително, заявиха дилъри.

Нееднозначните икономически данни за САЩ от понеделник също добавиха своя принос към несигурността около точния момент, когато ФЕД ще започне да намалява параметрите на програмата си за стимулиране на американската икономика.

Производството в САЩ се увеличи през миналия месец, възстановявайки се от неочакваното свиване през май, а разходите за строителство през май се доближиха до четиригодишен връх. Въпреки това наемането в производствения сектор бе на най- слабите си нива от последните четири години.

Очаква се, обаче, в петък да бъде публикуван по- важният доклад за работните места в САЩ, този за новонаетите извън селскостопанския сектор.

Американският суров петрол увеличи стойността си с 2.87 долара до 101.86 долара за барел, като по този начин премина ключовата психологическа граница от 100 долара и достигна най- високото си ниво от септември миналата година до сега.

Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД

  • Етикети:

Още от Пазари


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички