Цената на долара се засили за втора поредна сесия, тъй като спокойствието се върна на финансовите пазари, а акциите на Уолстрийт бяха силни. Всичко това намали необходимостта от покупки на предлагащата сигурност йена.
Китайската централна банка увеличи усилията си, за да подобри настроенията и изля 21.8 милиарда долара на паричните пазари, ден след намалението на лихвите и на изискванията за задължителните резерви на някои от големите банки.
В допълнение, положителен доклад за продажбите на дълготрайни стоки в САЩ подсили долара, въпреки че цифрите не промениха мнението на пазарите, че Федералният резерв вероятно ще отложи повишението на лихвите заради последните вълнения на борсите.
В сряда председателя на Фед-Ню Йорк Уилям Дъдли подсили очакванията за отлагане на повишението на лихвите. Той заяви, че според него промяна през септември е по-малко необходима отколкото се считаше само преди няколко седмици, въпреки че добави, че краткосрочната волатилност на пазарите няма голямо значение за възстановяването в САЩ.
В края на деня цената на еврото падна под 1.13 срещу долара. Единната валута пострада и от коментари от ЕЦБ. Питър Прает заяви, че риска ЕЦБ да не постигне инфлационните си цели се е увеличил заради спада на цените на суровините и слабостта на някои икономики.
Долар/йена достигна 120 след седем месечно дъно в понеделник на 116,16. Щатската валута получи подкрепа от данните, че поръчките на дълготрайни стоки в САЩ са нараснали през юли с 2%, докато поръчките на капиталови стоки не включващи тези за отбраната и самолетите, са нараснали с 2.2%, най-голям ръст след юни миналата година. Последните стойности са барометър за плановете за разходи на бизнеса.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)
Коментари