Доларът продължи поскъпването си във вторник, след като търговците се завърнаха по работните си места след Великденските празници и подкрепиха започналия в понеделник тренд, но в средносрочен план движението на валутата остава ограничено в тесния диапазон, който се формира покрай скорошните смесени икономически данни.
Щатската валута обаче не успя да поскъпне спрямо австралийския долар, тъй като изненадващият ход на АЦБ да не намали лихвените проценти подкрепи местната валута.
Възходът на щатския долар се забави през последния месец поради излизането на разочароващи икономически данни, като например доклада за неселскостопанската заетост от миналия петък, които показаха слабост през първото тримесечие на годината. Все пак очакванията за възстановяване на позволяват на долара да поевтинее твърде много.
Доларът възстанови всичките си загуби спрямо еврото, причинени от слабия доклад за заетостта през март. Еврото изгуби 1% до дъно за сесията на 1.0814.
Доларовият индекс, който измерва силата на долара спрямо кошница от шест основни валути, нарасна с 1.20% до връх за сесията на 97.937.
Доларът поскъпна до най- високата си точка от 20 март до сега спрямо йената, достигайки връх на 120.45 йени и реализирайки печалба за деня от 0,77%.
Австралийският долар поскъпна от 0.76 преди решението на АЦБ до 0.7711, достигайки едноседмичен връх и продължавайки възстановяването си от 6- месечното дъно на 0.7534, достигнато в четвъртък. Печалбите на австралиеца обаче впоследствие намаляха до 0.7638.
Политиците от АЦБ отбелязаха, че макар австралийският долар да е поевтинял спрямо щатския си съименник, спадът му спрямо кошница от валути е бил значително по- малък, като добавиха, че по- ниският валутен курс е бил необходим, за да подпомогне икономиката.
Златото се оттегли от 7-седмичния връх
Златото поевтиня във вторник поради възстановяването на долара и световните акции, но несигурността относно предстоящото увеличение на лихвения процент в САЩ остави кюлчетата недалеч от 7- седмичния връх.
Металът достигна най- високото си ниво от 17 февруари до сега на 1 224.10 долара в понеделник, подкрепено от падащата цена на долара, след като данните за неселскостопанската заетост от петък разпалиха очакванията, че Фед може да отложи увеличаването на лихвените проценти.
Спот златото поевтиня с 0,5% до 1 208.46 долара за тройунция, докато американските фючърси върху злато с доставка през юни изгубиха 0,7% до 1 210.60 долара.
Доларът поскъпна с 0,8% спрямо кошница от валути, подпомогнат от възръщаемостите на правителствените облигации. Световните фондови пазари също бяха във възход, след като инвеститорите се преместиха към по- рисковите активи за втори пореден ден.
По- високата цена на долара прави деноминираното в долари злато по- скъпо за притежателите на други валути, докато възвръщаемостите на облигациите се следят внимателно от търговците на злато, имайки предвид, че металът не плаща лихва.
Вероятно цената на златото ще продължи да зависи от движенията на долара и очакванията за увеличение на лихвените проценти в САЩ, коментираха анализатори.
Президентът на Фед- Ню Йорк, Уилям Дъдли в понеделник заяви, че моментът за увеличение на лихвените проценти все още не е ясен, но във вторник президентът на Фед- Минеаполис, Нараяна Кочерлакота, сподели че има вероятност централната банка да изчака до втората половина на 2016, преди да започне да нормализира паричната политика.
Сред останалите благородни метали среброто изгуби 1,1% до 16.83 долара за тройунция, платината изгуби 0,4% до 1 168.98 долара за тройунция, а паладият остана без промяна на 767.50 долара за тройунция.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)
Коментари