Доларът и днес нараства и остава търсен след коментарите на председателя на Федералния резерв Джанет Йелен, които потвърдиха предстоящите увеличения на лихвите.
Долар/йена удари двумесечен връх на 121.79 и се приближава все по-близо до осем годишния връх на 122.04. След пробива на нивата от 121 като че ли покупките на долари набраха скорост. В речта си в петък, Йелен даде ясно да се разбере, че централната банка още тази година ще повиши лихвите. Тя заяви, че слабостта на икономическите данни се е дължала на временни фактори, в това число лошото време и споровете на работната ръка с работодателите в пристанищата по западното крайбрежие. Централният сценарий на пазарите е за повишение на лихвите през септември.
Йелен все пак наблегна, че предстоящите икономически данни са жизнено важни при определянето скоростта на повишение на лихвите. В тази връзка заместник-председателя на Фед, Стенли Фишер отбеляза в понеделник, че процеса на завръщане към нормалните нива на лихвите ще отнеме няколко години.
И все пак Фед е далеч напред в нормализирането на лихвите в сравнение с централните банки в Европа и Япония, които твърдо са в процес на монетарни облекчения. Позицията на ЕЦБ, заедно с проблемите в Гърция, би трябвало да държат еврото под натиск срещу зелените пари. Единната валута е на 1.0937 и силно се отдалечи през последните дни от върха на 1.1468. Еврото пада и срещу йената и е на 133.24 при спад до триседмично дъно от 133.10.
Гръцкото правителство, което все още се опитва да достигне до споразумение с кредиторите за отваряне на нови заеми, притисна еврото след изказванията, че се нуждае спешно от помощи, за да продължи да изплаща заемите.
Доларът остава силен и срещу високо доходните валути като австралийския долар, който се търгува малко над триседмичното дъно от 0.7804, което удари в понеделник.
Днес акцента в икономическия календар са данните за дълготрайните стоки в САЩ, които ще дадат представа за състоянието на най-голямата икономика в света.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)
Коментари