Данните за потребителските цени в САЩ показаха по-добри от очакваното данни. На месечна база потребителските цени нарастват с 0,2 на сто спрямо предварителните прогнози на икономистите за ръст от 0,1%. На годишна база увеличението е с 2,3% като предварителните очаквания бяха за ръст от 2,2%.
В резултат доларът поскъпна спрямо повечето валути. Доларовият индекс, показващ изменението на щатската валута спрямо кошницата от шест основни валути нарасна с 0.86% до 200- дневната плъзгаща се средна на 96,079 пункта.
Еврото отстъпи с 0,8%. Единната валута се търгуваше на нива от 1,1155.
Най-големият губещ бе британския паунд, който загуби 1.8% от стойността си, достигайки силната подкрепа при 1.3000 преди ключовите заседания тази седмица на Федералния резерв и Японската централна банка.
На развиващите се пазари двойката USDMXN достигна нови годишни върхове на 19,77.
USDBRL спадна с 1,2% след ветото на президента Темър. При двойката USDMXN движението продължава да е възходящо.
Ръст при американските облигации
Краткосрочните американски облигации се покачиха след силните данни за потребителските цени в САЩ. 10- годишните книжа се поскъпнаха до 1,693%. Германските дългови книжа слязоха отново на отрицателна територия, след като от Европейската централна банка разочароваха инвеститорите, които се надяваха на увеличаване на стимулите. 10- годишните испански облигации достигнаха 1,078%, докато доходността по италианските книжа е 1,342%.
Понижение за фондовите пазари в края на седмицата
Американските пазари затвориха в петък на отрицателна територия, повлияни от слабото представяне на енергийните компании, както и от спада в цената на петрола. Индексът на волатилността VIX отстъпи с 5,71% до 15,37.
В Европа водещите индекси също се оцветиха в червено. Europe’s Stoxx 600 загуби 0,7% от стойността си. Акциите на финансовите компании бяха сред най-слабо представилите се като банковия индекс спадна с 2,1%. Deutsche Bank загуби 8,5%, след като Министерството на правосъдието на САЩ поиска банката да заплати 14 млрд. долара за уреждане на граждански дела, свързани с ипотечни ценни книжа.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)
Коментари