Доларът остана слаб спрямо еврото и йената в края на седмицата, след като спадът при американските акции и възвръщаемостта на облигациите намали привлекателността му. Пазарите остават фокусирани върху това дали следващото заседание на Фед ще може да бутне нагоре валутата.
Еврото остана без особена промяна на 1.1002 долара, реализирайки печалба от 1,4% на седмична база.
Единната валута изгуби около 5% от стойността си спрямо долара от началото на юни до сега поради притесненията около гръцкия дълг и различията в паричните политики на ЕЦБ и Фед, но техническата корекция на възхода на долара даде глътка въздух на еврото миналата седмица.
Зелените пари бяха изправени пред подобна съдба спрямо йената, нараствайки до 124.48 йени в началото на седмицата, само за да паднат до 123.53 и да останат там.
Пазарите ще следят отблизо заседанието на Фед на 28- 29 юли, за да видят дали политиците ще направят някакви намеци относно момента на предстоящото увеличение на лихвения процент. Стабилно нарастващите очаквания, че централната банка ще започне с увеличенията още през септември, бяха ключовият фактор зад поскъпването на долара през последния месец.
Австралийският долар остана на 6- годишно дъно спрямо американския си съименник, като загубите му се ускориха в края на седмицата след слабите данни за производството в Китай, основният търговски партньор на Австралия.
Австралиецът се задържа точно над петъчното дъно на 0.7260, достигнато последно преди това през май 2009.
Новозеландският долар се справи малко по- добре, възвръщайки територия до 0.6587 и задържайки известно разстояние от 6- годишното дъно на 0.6498, достигнато в средата на месеца. Кивито бе подкрепено от Резервната банка на Нова Зеландия, която миналата седмица намали лихвения процент по- малко от очакваното.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)
Коментари