Доларът беше свален днес до 6-седмично дъно срещу йената заради несигурността, около точното време когато Федералният резерв ще започне да намалява монетарните стимули. Зелените пари попаднаха под натиск при пробива на 97.50 йени, който задейства стоп ордери и спада продължи до 97.05, а това е най-ниско ниво от края на юни.
Възможно ниво на подкрепа е 96.72, където се намира 61.8% корекция на ралито от средата на юни до началото на юли. Залагащите на долара не изпускат възможността да го купуват при спадовете, но на сегашните нива изглеждат притеснени. Несигурността относно началото на оттеглянето на стимулите на ФЕД ограничава през последните дни покупките на долари. Излезлите в петък по-слаби от прогнозираното данни за трудовия пазар в САЩ накараха някои инвеститори да отложат очакванията си за началото на редукциите, които първоначално се считаше, че ще започнат през септември. Наличието все още в пълен размер на покупките на облигации на стойност 85 милиарда долара на месец се счита за негативно за долара, тъй като е свързано с печатане на пари. Днес имаше и покупки на долари от японски вносители. Съществува обаче възможност и за репатриране от японски инвеститори, тъй като някои купони на американски облигации стават дължими този месец.
Евро/долар е на 1.3310 след покачването вчера дошло при новината за растеж на фабричното производство в Германия. Двойката обаче остава под 6-седмичния връх от 1.3345 поставен на 31 юли. По-късно днес стерлинга ще е изправен пред основен тест, когато управителя на АЦБ Марк Карни оповести бъдещи препоръки за монетарната политика, която вероятно ще остане силно облекчена. Крайният резултат за стерлинга може да се окаже дълъг период на рейнджова търговия, тъй като икономическия растеж е прекалено силен, за да отслабне валутата, докато в същото време АЦБ лесно може да демонстрира решителност при снижаване очакванията за бъдещите лихви. Днес паунда се търгуваше на 1.5325 срещу зелените пари.
Несигурността около началото на намаление на стимулите в САЩ вреди на златото
Златото пада днес за трета поредна сесия. Понижението доведе до 3-седмично дъно след силните данни за търговския баланс в САЩ и коментарите на представител на Федералния резерв, които породиха опасения, че централната банка може да стартира намалението на стимулите още следващия месец.
Жълтият метал загуби четвърт от стойността си през тази година след 12 години на растеж заради очакванията за намаление на стимулите по програмата на ФЕД. Тяхното въвеждане доведе през 2011 година до рекордни стойности на златото за всички времена. При слабото търсене от физическия сектор по време на сезонно слабия летен период, инвеститорите следят внимателно излизащите икономически новини от САЩ, за да преценят по-добре кога ще започне намалението на стимулите.
Временна подкрепа има на 1270 долара, но при пробив на тези нива може да последва лесно пропадане към 1245 долара. Спот цената днес беше 1278 долара за тройунция. Металът удари дъно от 1273.14 долара за тройунция в сряда, което е най-ниско ниво след средата на юли.
Вчера председателя на подразделението на ФЕД в Чикаго Чарлз Евънс съобщи, че редуцирането на стимулите вероятно ще започне в края на годината, но в зависимост от икономическите данни може да започне и още през септември. Евънс е третия представител на ФЕД през последните два дни, който казва, че начало през септември е все още възможно. Американската икономика по всяка вероятност е нараснала през второто тримесечие с повече от очакваното благодарение на стесняването на дефицита през юни до най-ниски стойности за последните три и половина години, което се дължи на спад на вноса и растеж на износа до рекордни нива.
Дилъри отбелязаха, че липсват големи покупки от Китай, който е втория по големина в света потребител след Индия. Търсенето обаче може да нарасне ако цената падне под 1250 долара за тройунция. Нетният внос на злато в Китай от важния доставчик Хонг-Конг е спаднал през юни с 4% спрямо предходния месец, въпреки че покупките остават над 1000 тона.
В Индия липсват покупки на физическия пазар, поради новите закони в страната ограничаващи вноса на злато.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари