Еврото, високодоходните валути, водещите борсови индекси, както и цените на петрола и златото, бяха подложени на натиск по време на вчерашната търговия, следствие на опасенията от забавяне на глобалния икономически ръст, както и несигурността дали достатъчно инвеститори ще участват в преструктурирането на гръцкият дълг, за да може страната да избегне фалит.
Единната валута се понижи до 3-седмично дъно спрямо американския долар, към 1.3100 долара.
Избягването на рискова търговия породи за втори пореден ден спадове на високодоходните валути, в това число австралийският и новозеландският долар, които увеличиха загубите си от вчера. Водещите европейски индекси претърпяха най-големия си дневен спад от началото на годината.
За първи път за последните две години и половина бизнес сферата в еврозоната е отчела спад през четвъртото тримесечие на 2011 г. Това подчертава влиянието на дълговата криза върху реалната икономика, която най-вероятно ще навлезе в рецесия.
Ревизираните данни на БВП на еврозоната за четвъртото тримесечие сочат, че показателят е спаднал с 0.3% на тримесечна база и е нараснал с 0.7% на годишна база. Експортът се е понижил с 0.4% на тримесечна база, което е първо понижение от второто тримесечие на 2009 г., когато съюза бе за последно в рецесия. Разходите на домакинствата също също отчитат спад с 0.4%.
От Института за международни финанси прогнозираха, че евентуален фалит на Гърция вероятно ще принуди Италия и Испания да потърсят финансова помощ. Реализирането на подобен сценарий ще доведе до загуби от над 1 трилион евро за европейската финансова система. Институтът за международни финанси представлява банките в преговорите за отписване и преструктуриране на гръцкия дълг.
Ако замяната на книжата на частните облигационери с такива с по-дълъг падеж не завърши успешно, Европейската централна банка ще претърпи значителни загуби, се посочва в анализа, цитиран от Reuters, тъй като експозициите на ЕЦБ в дълг на Гърция ще нараснат до 177 млрд. евро.
Ирландия и Португалия също ще се нуждаят от допълнителна финансова помощ. Такава подкрепа за двете страни би коствала 380 млрд. евро за следващите 5 години.
В случай на неконтролиран фалит на Атина, Испания и Италия също ще се нуждаят от съществена подкрепа, за да не бъдат "заразени", което би струвало още 350 млрд. евро, допълва институтът. Разходите за рекапитализация на банките лесно биха достигнали 160 млрд. евро, отбелязва още ИМФ.
Напрежението около суаповата сделка с гръцкия дълг ще остане един от основните фактори при търговията на глобалните финансови пазари поне до изтичането на гръцката оферта в четвъртък и очакваните резултати от тази оферта в петък.
Петролът се понижи от опасенията за глобален икономически спад
Цената на петрола отстъпи по време на вчерашната търговия, след като данните за БВП на еврозоната показаха, че икономиката на валутния съюз се е свила през последното тримесечие на 2011 г. Това подхрани страховете, че търсенето на суровината ще спадне драстично, след като и Китай ден по-рано обяви, че икономическият ръст на страната ще отчете спад през 2012 г.
Допълнителен натиск върху цените на черното злато оказа и новината, че големите сили са приели предложението на Иран за преговори относно ядрената политика на страната, което намали опасенията за прекъсване на доставките. Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността, Катрин Аштън, е писала до главния преговарящ на Иран по ядрените въпроси Саид Джалили, че приема предложението му да се срещнат и да обсъдят ядрената програма на Техеран, предаде Ройтерс. В изказване на пресконференция в Белия дом Обама подчерта, че американски и израелски официални представители смятат, че спорът за ядрената програма на Иран все още може да бъде разрешен дипломатически.
Сортът Брент се понижи с 1.80 долара за деня, до 122 долара за барел. Най-ниската стойност за деня в 121.60 долара, все още остава над 20-дневната пълзяща средна при 121.30 долара за барел.
Американският лек суров петрол загуби 2.20 долара по време на вчерашната търговия, като затвори на нива от 104.70/80 долара за барел. Най-ниската му стойност за деня в 104.50 долара, почти се доближи до 20-дневната пълзяща средна към 104.20 долара. Това е най-ниската стойност на суровината за последните 2 седмици. Общият обем на търговия за двата вида петрол надхвърли 700 000 лота за деня.
В ранните часове на тази сутрин американският петрол се котира на цена от около 105 долара за барел, а тази на сорта Брент варира към 122.10/30 долара за барел.
В седмичният доклад на индустриалната група American Petroleum Institute, публикуван късно снощи, става ясно, че запасите от петрол са се повишили с 4.6 млн. барела през изминалата седмица, което е далеч над очакванията. В същото време търсенето на дребно, на бензин в САЩ е спаднало с 1.5% за изминалата седмица, спрямо предходната, и с 6.5% в сравнение с година по-рано. Правителственият доклад за американските петролни запаси се очаква да бъде публикуван в късния следобед на днешният ден.
Златото загуби повече от 30 долара от стойността през вчерашният ден, до 1674/75 долара за унция, където се търгува и в ранните часове на тази сутрин. Това е 6-седмично дъно за жълтия метал. Платината, паладиумът и среброто също бяха подложени под натиск и загубиха над 2% от стойността си. Според технически анализатори, ако златото не се върне над подкрепата от 1690 долара, то вероятно поевтиняването ще го отведе към 1650 долара за тройунция.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари