Еврото и високодоходните валути претърпяха умерени загуби. Първоначално те напреднаха благодарение на изненадващо намаление на лихвите в Китай, което обаче бързо се изпари след липсата на сигнали от Федералния резерв за нови монетарни стимули.
Евро/долар сутринта беше 1.2525 и се отдалечи от двуседмичния връх на 1.2626, докато австралийският долар се разменяше за 0.9865 срещу зелените пари след върха на 1.0003.
Драматичният обрат се разигра, когато председателя на Фед Бен Бернанке в изказването пред Конгреса решително се разграничи от коментарите на заместника си, който часове по-рано отбеляза подкрепата си за монетарни стимули.
Бернанке сподели пред Конгреса, че внимателно наблюдава значителните рискове пред американската икономика, идващи от европейската дългова криза. Това разочарова очакващите от него да положи основите на трети рунд от огромни покупки на облигации.
Неговите коментари засенчиха и изненадващия ход от Китай, където лихвите бяха намалени с 25 базови пункта, а това даде на банките допълнителна гъвкавост при поставянето на лихви върху депозитите и кредитите във време на неуверен икономически растеж.
Според дилърите обаче редукцията е предпазен ход, който да успокои пазарите преди серията от икономически данни от Китай в събота, в това число инфлация, продажби на дребно и индустриално производство. Намалението на лихвите подсказва, че някои от предстоящите данни ще излязат по-слаби от предварителните прогнози и по този начин решението на банката има смисъл при укрепване доверието на пазарите.
Предпазливостта на пазарите нарасна в известна степен и заради предложение на Фед, което в голяма степен отхвърля молбите на банковия сектор в САЩ, за по-смекчени условия при международното споразумение за по-високи капиталови стандарти - познато като Базел 3.
Все пак, поевтиняването на еврото и австралийския долар не отразява внезапна промяна при покупките на рискови активи. Това е видно от поведението на йената, която продължи да отслабва. Долар/йена удари двуседмичен връх на 79.80, а последно беше на 79.40, докато евро/йена достигна 100.63, но след това слезе на 99.50.
Докато събитията около централните банки окупираха челните заглавия през последните 24 часа, дълговата криза в еврозоната остана на заден план, което обаче не означава, че проблемите на банковия сектор в Испания са намалели.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че Европа е готова да действа и да осигури стабилност в еврозоната, когато стана ясно, че кредитния рейтинг на Испания е намален с 3 единици, заради очакванията Мадрид скоро да потърси помощ от ЕС, поради лошите кредити на банките си. Единствената положителна новина беше, че Испания успя да събере над 2 милиарда евро по време на аукцион, въпреки че това стана на по-висока цена. Засега обаче намаляха опасенията, че страната ще бъде отрязана от финансовите пазари.
Златото продължава да пада след бездействието на Фед
Златото спадна и днес след разпродажбите вчера, когато председателя на Фед не даде никакъв сигнал за предстоящи стимули. Това разочарова инвеститорите и намали привлекателността на метала като средство за защита срещу монетарни облекчения.
След вчерашния спад дилърите разположиха стоп ордери под 1580 долара, които бяха лесно ударени и поевтиняването се задълбочи. Спот цената тази сутрин беше 1568 долара за тройунция и е на път да отчете седмичен спад от над 3%.
Пазарите силно се надяваха председателя на Фед Бен Бернанке да сигнализира за ново монетално облекчение, още повече след изненадващо разочароващите данни за пазара на труда в САЩ от миналата седмица.
Бернанке обаче се въздържа от каквито и да е намеци за скорошна помощ, въпреки че отбеляза, че централната банка има готовност да подкрепи икономиката срещу нарастващите проблеми на финансовите пазари. Така или иначе купувачите на злато останаха силно разочаровани. Имайки предвид мрачната ситуация в еврозоната и слабите данни в САЩ през последните седмици, Фед в крайна сметка може би ще прибегне до стимули.
Канцлерът на Германия Ангела Меркел заяви, че Европа е готова да действа и да осигури стабилност в еврозоната. Изказването дойде след намалението с 3 единици на кредитния рейтинг на Испания, заради очакванията, че страната скоро ще потърси помощ от Европа за банките си, които са затрупани с лоши кредити.
Евро/долар слезе, което постави допълнителен натиск върху деноминираните в долари суровини.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари