Кога за последно посетихте близкия клон на банката си? На този въпрос мнозина биха отговорили, че не си спомнят. Във време, в което човек може да прави всичко – от плащането на сметки до депозирането на чекове – чрез компютъра или смартфона си, немалка част от хората на Запад се преориентират изцяло към онлайн банкирането, пише сайтът LearnVest.
В резултат на тази тенденция няколко Интернет банки набират все по-голяма популярност - Ally Bank, GoBank, EverBank и CapitalOne 360 са сред тях. Традиционалистите, които от години ползват един и същ трезор обаче, биха се усъмнили доколко средствата им са на сигурно място в подобна финансова институция и доколко на нея може да се разчита.
„Подобни страхове са безпочвени. По никакъв начин не е доказано, че банките, които се помещават в сгради, предлагат по-голяма сигурност”, казва финансовият експерт Деана Арнет.
Всъщност ползването на онлайн банка може да излезе по-евтино от гледна точка на таксите, а и предлага определени предимства – като например възможността да се тегли от всеки банкомат без такса и по-високи лихви за някои влогове. Не са много обикновените трезори, които могат да отговорят с подобни привлекателни предложения.
В България като че ли онлайн банкирането все още не е толкова популярно. Ако обаче сте решили да го пробвате, добре е да имате предвид следните неща:
Препоръчително е да застраховате средствата си.
Винаги проверявайте легитимността на онлайн банката. Има хакери, които създават абсолютно идентични сайтове с тези на дадени Интернет трезори. Освен това не се доверявайте изцяло на линкове, които получавате в имейла си от въпросната банка.
Уверете се също така, че личните ви данни са кодирани. В прозореца с уеб адреса на браузъра ви трябва да има символ с ключалка или ключ – това е индикация, че информацията се защитава.
Коментари