Задлъжнялостта на бизнеса расте, застраховките на риска - не


Задлъжнялостта на бизнеса расте, застраховките на риска - не
Снимка:

2415

Междуфирмената задлъжнялост в България продължава да расте. Точна статистика към момента няма, но по различни данни тя варира между 100 и 200 млрд. лева.

Това съобщи пред журналисти Милена Виденова, управител на Кофас България, част от международната компания за управление на кредитния риск COFACE.

Като най-проблемни откъм просрочия на плащанията тя определи строителния сектор и по-конкретно доставката на материали за строителството, както и химическата промишленост. Най-бързо се чистят дългове в хранително-вкусовата индустрия.

В условията на криза бизнесът е станал по-малко доверчив. Фирмите са склонни да дават все по-малки отсрочки на плащанията, и често искат авансови плащания, сочат още наблюденията на компанията.

Растат и производствата по несъстоятелност, както и фалитите на фирми. 

Ако към юни миналата година производствата по несъстоятелност в България са били 152, то към края на юни т.г. те са 158, цитира данни Виденова.

Обявените в несъстоятелност дружества към края на това полугодие са 117 при 98 към същия период миналата година.

Въпреки обезпокоителната статистика, застраховката "кредитен риск" е все още е екзотичен продукт за българския пазар. Едва 3% от компаниите в България имат такава.

Продуктът се предпочита предимно от големи и силни бизнеси, уточни Виденова.

Скептицизмът на фирмите тя обясни и с манталитета на българина, които е все още ревизиран към застраховките.

Виденова препоръча на бизнеса да взима мерки за диверсификация на ранен етап, което обаче е възможно с подобряване на финансовата култура на предприемачите.

Ранното предотвратяване на рисковете и ефективното управление на търговски вземания е в основата на по-ниска фирмена задлъжнялост, което пък е фактор за по-добър бизнес климат в страната, посочи Виденова.

Компанията намали прогнозата си за ръст на БВП през 2012 г. до 0,5% от 1%, предвиждан по-рано.

Ситуацията в еврозоната остава рискова и не са изключени нови шокове, в т.ч. и за българската икономика, коментира Виденова.

Компанията обяви също така, че отчита стабилен ръст в световен мащаб през първото полугодие на годината.

Оборотът на групата за периода достига 808 млн. евро. Ръстът от 5.8% в сравнение с първата половина на предходната година се дължи на рязкото покачване на оборота от основната дейност по застраховане на кредитен риск.

Компанията продължава експанзията си на пазарите с висок потенциал, отбелязвайки двуцифрен ръст в Азия и Тихоокеански регион (+22.7%), Латинска Америка (+29.6%), Северна Америка (+24.7%) и Централна Европа (+14.4%). Като цяло, на тези четири региона се падат повече от 30% от премиите, в сравнение с 27% през първата половина на 2011 г.

На традиционните пазари, основно на европейския, ръстът на оборота е по-слабо изразен в резултат на спада в дейността на застрахованите лица, най-вече в Северна Европа, но също и в Западна.

Текущата оперативна печалба е на ниво от 97 милиона евро, което е ръст от 25.8% (13.8%, без преструктурираните разходи от първото полугодие на 2011 г.)

Нетната печалба достига 68 милиона евро за първото полугодие на 2012 г., което е с 22.5% повече (показателят е 7%, ако се изключат преструктурираните разходи от първото полугодие на 2011 г.)

 

 

  • Етикети:

Още от Финанси и застраховане


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85176
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.23287
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички