Китайските власти се намесиха на пазара на акции, за да го подкрепят след срива на 4 януари, когато редица индекси в Китай загубиха по 7-8%. Освен това въведената преди 6 месеца забрана за продажба на акции от страна на крупни акционери, която трябваше да бъде вдигната на 8 януари, може да остане по-дълго, съобщава Bloomberg.
Правителствени фондове са инвестирали в акции на местни компании на 5 януари, като сред тях са били представители на банковия и стоманения сектор. Така китайските власти се опитват да се справят със срива, изтрил 590 млрд. долара само за ден на 4 януари.
„Цялата ситуация обаче ни показва колко нервни са настроенията по отношение на пазара в Китай. Властите отново трябва да се намесват 6 месеца след предишния срив и дори след като в края на миналата година пазарите показаха признаци на възстановяване. Още един извод, който можем да направим може би е липсата на връзка между реалната икономика, която според някои се възстановява, и финансовата система, където безспорно ситуацията е деликатна. Юанът продължава да поевтинява, капитали изтичат с рекордни темпове в страна където капиталовата сметка трябва да е затворена, а пазарите на акции са под натиск и поевтиняват. Като вземем всичко това предвид се получава доста нервна среда и съм сигурен, че властите ще изберат много внимателно датата, когато ще бъдат вдигнати забраните за продажби на големите акционери“, коментира Енда Куран от Bloomberg.
Китайската централна банка от своя страна изкупи инструменти на стойност 19,9 милиарда долара чрез едноседмични обратни репо сделки, като по този начин вля ликвидност във финансовите пазари. Това е най-голямата подобна сделка от септември насам.
Коментари