Въпреки неочакваната девалвация през август и страховете по повод на забавянето на китайската икономика, според данните от банковата система SWIFT на юана се падат 2,79% от световните разплащания през август, а на йената – 2,76%. През юли длът на юана е бил 2,34%, пише The Financial Times.
През август 2012 г. китайската валута е заемала 12-то място в света, тогава нейният дял е бил 0,84%. Но оттогава тя започна да се използва по-често, отколкото хонконгския долар, швейцарския франк, канадския долар и други валути. Юанът отстъпва по популярност само на американския долар, еврото и британския паунд. Според данните на SWIFT 36% от банките, които оформят платежите в Китай и Хонконг работят с юани при някои от трансакциите.
Основният център за обработка на разплащания в юани извън пределите на континентален Китай остава Хонконг, през който минават 70,4% от всички подобни операции. След него следват Сингапур и Лондон, съответно техният дял е 24,5% и 21,6% /общият обем на разплащанията е равен на 200%, защото всеки включва по две страни/.
В Юзиатско-Тихоокеанския регион юанът се е превърнал в главната валута при трансграничните разплащания, в които участват Китай и Хонконг. През юли при 84% от преводите между една от тези две страни и Южна Корея са се извършвали в юани. „Все по-активното използване на китайската валута в международната търговия и инвестициите показва, че тя се превръща в неотделима част от световната икономика“, заяви директорът на департамента за глобални платежи на HSBC Даяна Рейес.
Използването на юани за инвестиции остава минимално, преди всичко той се използва при търговските разплащания. По данни на Китайската народна банка през първото полугодие една четвърт от стокообмена /5,7 трилиона юана или 900 милиарда долара/ се е осъществил в китайска валута.
Коментари