Министерството на финансите на Турция ще завърши до края на годината техническата работа за издаване на "златни облигации и сертификати за лизинг, основаващи се на злато", опитвайки се да привлече тонове злато изпод "възглавницата" в икономиката. Това каза вицепремиерът Мехмет Шимшек, предаде БГНЕС.
Министерството на финансите отдавна работи по няколко проекта в опит да разнообрази финансовите пазари на Турция, каза Шимшек, цитиран от Анадолската агенция. "Изпълнихме техническите работи за издаването на нови финансови инструменти, които ще ни позволят да привлечем много тонове злато изпод дюшеците в икономиката. Правната рамка скоро ще бъде финализирана. Ние ще предложим тези инструменти на пазара през тази година ", добави той.
Може би по-добре от всяко друго място, Турция илюстрира широката роля, която златото може да играе в съвременното общество като популярно средство за инвестиране и спасяване, а в турската култура също е много обичайно да се подаряват златни гривни на булката в деня на сватбата.
Средно със 181 тона годишно през последните 10 години Турция е четвъртият по големина потребител на злато в света, което представлява около 6% от световното потребителско търсене, според доклад на Световния съвет за злато (WGC) от 2015 г. WGC изчислява, че турските домакинства са натрупали най-малко 3 500 тона злато "под възглавницата", на стойност над 140 милиарда долара. Според турски експерти този обем може да достигне 5 000 тона до 2017 г.
Шимшек каза, че златните облигации, които са популярни в Южна Африка и Индия, са преработени така, че да посрещнат нуждите на турските потребители.
Коментари