Висши членове на Европейската централна банка са се срещали редовно с банки и хедж фондове в частни разговори само дни преди важни решения за лихвените проценти въпреки обичайната практика, която им забранява да обсъждат паричната политика седмица преди предстоящо редовно заседание. Това показват документи, с които разполага The Financial Times, предаде националното радио.
Изпълнителните членове на Управителния съвет, които представляват ядрото на 25-членния съвет на ЕЦБ, са се срещали с множество финансови компании през изминалата година, включително BNP Paribas, UBS, BlackRock, Goldman Sachs и мозъчни тръстове като базирания в Брюксел Bruegel, показват документите.
Прозрачността на ЕЦБ беше подложена на засилен контрол, след като членът на борда Беноа Кьоре заяви на среща при закрити врати през май, че банката ще подсили (ще увеличи) размера на своята програма за покупки на държавни облигации през летните месеци. Това доведе до рязко понижение на еврото и до ръст на европейските акции на следващия ден, когато тази информация "изтече" в медиите.
От тогава насам ЕЦБ преработи правилата за прозрачност, но в неотдавнашно писмо до омбудсмана на Европейския съюз, президент Марио Драги заяви, че подобни срещи са "съществена" част от комуникационната политика на банката и предлагат възможност да се споделят и да се обсъждат актуални въпроси.
Днес The Financial Times публикува подробен календар на шест лица от Управителния съвет на ЕЦБ, илюстриращ как тези висши представители на банката са се срещали с различни финансови групи, включващи хедж фондове или големи търговски банки.
Така например Беноа Коьре, който е един от близките съюзници на Драги, се е срещнал с BNP Paribas на 4-ти септември 2014-а година - точно по средата на тогавашното двудневно заседание на ЕЦБ на което централната банка намали депозитната лихва. Като цяло, голямата френската банка се срещала с членове на Изпълнителния съвет на ЕЦБ цели 12 пъти в годината до август 2015-а година.
От своя страна хедж фондът Moore Capital си е осигурил среща "тет-а-тет" с най-висши представители на ЕЦБ цели седем пъти през същия едногодишен период, включително и две срещи с Марио Драги.
Други хедж фондове, които са имал достъп до най-висшите представители на ЕЦБ, са били Bridgewater Associates, Appaloosa Management и Algebris. Трябва да се има предвид, че например фондът Bridgewater залага на макроикономическите тенденции, включително и на лихвени проценти.
Въпреки че подобни срещи не представляват нарушение на каквито и да било официални правила, редица от водещите централни банки в света забраняват на свои длъжностни лица да поемат подобни ангажименти (срещи) в рамките на последната седмица, преди техните заседания на които се решава бъдещата им лихвена политика.
По-рано тази година омбудсманът на Европейския съюз отправи възражение относно политиката на частни срещи на ЕЦБ с искане за предприемане на мерки, които да предотвратяват инциденти като този със "закъснялото" с ден оповестяване на изказването на Беноа Кьоре през май.
Оттогава насам ЕЦБ спря предоставянето на речи "под ембарго" до медиите, публикувайки нови насоки за изказванията и срещите на нейните членове и се съгласи да предоставя списък със срещи на членовете на борда с финансовата общност с тримесечно закъснение.
Коментари