Тази нощ Централната банка на Русия направи пореден отчаян опит да спаси сриващата се рубла като вдигна основния лихвен процент със 7 на сто. Малко след полунощ на 16 декември (българско време) едно евро се разменяше за 87,57 рубли, а един щатски долар - за 65,60 рубли. След решението обаче пазарите полудяха и към момента едно евро се търгува за 91 рубли, а един американски долар - за 74 рубли, съобщава Лента.ру. Според други данни на АФП пък рублата е подновила главоломния си спад.
По повод последните събития управителят на централния трезор Елвира Набиулина заяви, че руската икономика е длъжна да се адаптира към новите условия и отслабването на рублата е сигнал за това, съобщи ТАСС.
"Ние сме длъжни да се научим да живеем в нова зона, да се ориентираме повече към собствените източници на финансиране, проекти и да дадем шансове за заместване на вноса", отбеляза още Набиулина.
"Отслабването на курса дава шанс за руския производител и нашата задача е да използваме тези шансове и да дадем стимул за развитие на собственото производство и създаването на работни места", смята тя.
Според нея падането на курса на рублата е резултат от действието на външни фактори - понижаването на цените на петрола, както и ограничаването на руските банки в достъпа им до международните пазари.
В този смисъл повишаването на основната лихва в Русия се прави с цел да се ограничат отрицателните ефекти от отслабването на курса на националната валута. „Това решение е насочено към понижаването на инфлацията и инфлационните очаквания”, поясни още Набиулина.
Припомняме, че Централната банка на Русия повиши основния лихвен процент от 10.5% на 17% годишно. Това е лихвата, по която банката отпуска заеми на търговските банки в Русия.
Коментари