Месец май беше активен за ипотечното кредитиране, дори и земетресенията не се отразиха на планираните сделки и те бяха завършeни в срок.
Средният размер на кредитите се запази сравнително непроменен спрямо април, а най-отчетливата тенденция бе сериозният ръст на кредитите, изтеглени в лева.
Това отчитат експертите от консултантската компания Кредит Център.
Основната причина за малкия среден размер на кредитите са по-ниските цени на сделките с имоти напоследък, коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на Кредит Център.
През последните 2 месеца наблюдаваме и тенденция към увеличаване на процента самоучастие. Това на практика е позитивно явление, тъй като високият процент самоучастие прави крайната цена на вложението за имот значително по-ниска, добавя Тошев.
По думите му настъпват някои значителни промени в това как е по-изгодно да инвестираме парите, с които разполагаме.
През последните години редица експерти съветваха сериозна част от покупката на имот да се покрива с кредит, за да може купувачът да инвестира спестените си пари в друго, като ремонт, обзавеждане или в собствения бизнес. В момента обаче икономически по-разумното решение е да се вложи максимално голям процент собствени средства – така покупката ще излезе много по-изгодна на финала.
Сумата, която вземате на кредит - така наречената главница, e константна, а това, което на практика променя стойността на крайното ви вложение, е лихвата и съпътстващите такси, по-голямата част от които също се смятат на база на оставащата за погасяване главница. По тази причина от Кредит Център съветват, когато купувате имот с кредит и можете да си позволите по-голямо самоучастие, да го направите.
Ако сделката ви е на стойност 40 000 евро и имате 10% самоучастие – т.е. 4 000 евро, главницата по кредита ви ще бъде 36 000 евро. При лихва от 7%, всеки месец вие ще плащате тази лихва върху тези 36 000 евро или за срок 25 години на кредита ще се платят лихви в размер на 78 883 лева, пояснява Тошев.
Ако обаче самоучастието ви е 30% или 12 000 евро, вие отново ще плащате 7% лихва, но върху главница от 28 000 евро, което на практика прави крайната стойност на плaтената лихва 61 350 лева, разказва още Тошев.
Коментари