Президентът на САЩ Барак Обама направи пореден опит да се договри с републиканците в Конгреса. Обама предложи да се намали максималната ставка на корпоративния данък, като това бъде изтъргувано срещу отстъпки за работните места и бюджета. Според републиканците обаче това не е ново предложение, пише БГНЕС.
Идеята на Обама бе представена за първи път в началото на 2011 г. Той я разви по време на пътуване до Чатануга в щата Тенеси с аргументи в полза на опростяването на корпоративния данък, като се достигне намаляване до 28% на максималната данъчна ставка. Към момента в САЩ тя е 35%.
"Нашият данъчен кодекс е толкова пълен с неефективни ниши, че много фирми, които се държат правилно и инвестират в САЩ, плащат 35%, а компаниите, които разполагат с най-добрите счетоводители влагат парите си в чужбина и не плащат много, или просто нищо. Не е честно!", каза Обама, който току-що бе посетил склад на гиганта за онлайн продажби Amazon.
"Готов съм да се опрости нашият данъчен кодекс за да се премахнат вратичките, слагайки край на стимулите за преместване и да намалим ставките за фирми, които създават работни места тук, в Съединените щати", обеща президентът. Amazon обяви в понеделник, че наема 7 хиляди души в Съединените щати.
Обама отбеляза, че това ще бъде в контекста на "голяма сделка" за държавните разходи с републиканските му противници - мнозинството в Камарата на представителите. Пазарлъкът включва инвестиции в инфраструктурата, за да се стимулира заетостта. Това досега се отхвърляше от консерваторите.
Въпреки че е относително висока, в сравнение с други развити страни, пределната ставка за корпоративния данък в Съединените щати е една от най-неефективните, заради вратичките, от които могат да се възползват компаниите.
Лидерът на републиканското малцинство в Сената Мич Макконъл обаче заяви, че планът на Обама не е нищо повече от още по-левичарска версия на дискредитиран план, предложен преди две години, но този път украсен с допълнителен бонус за привържениците на увеличаването на данъците и разходите.
Коментари