Изминалата година се оказа сложна за руската банкова система, пише ТАСС.
От пазара изчезнаха почти сто кредитни институции, на оздравяване бяха подложени 15 играчи, сред които една от 30-те с най-големи активи „Уралсиб”. Финансовите власти в Русия наричат това „работна ситуация”.
Но през 2016 година разчистването на банковата система от слаби и недобросъвестни играчи може да продължи.
Банкрутът на „Уралсиб” можеше да стане удар за банковата система, защото финансовата организация е в топ 30 на руските кредитни институции по обем на чистите активи (348 млрд рубли на 1 ноември 2015 година) и в първите 20 по обем на вложенията (151 млрд рубли). През ноември се намери купувач – това е банкерът Владимир Коган, предишен собственик на Промстройбанк, банките „Санкт Петербург” и „Петровский”. Коган купи не по-малко от 75% от акциите на банката. Руската Агенция за застраховка на вложенията предостави заеми в размер на 14 млрд рубли за 6 години и 67 млрд за 10 години (Eдно евро се разменя за близо 80 рубли, бел.ред.)
Според главата на „Сбербанка” Герман Греф банковият сектор ще се чувства много затруднен през новата година. Признаци на банкова криза обаче не виждат нито централната банка, нито финансовите ведомства – Министерството на финансите и Министерството на икономическото развитие.
Според Греф през 2016 година около 10% от руските банки може да останат без лиценз. Това са около 75 банки. Ако прогнозата се сбъдне, то към края на 2016 година в руската банкова система ще останат около 660 банки.
Това число явно не плаши президентът на управата на банката ВТБ Андрей Костин, който прогнозира, че към 2020 година в руската банкова система може да останат около 300 кредитни организации и това да бъде достатъчно за обслужването на икономиката.
Коментари