Щатският фондов бенчмарк индикатор S&P 500 отбеляза около 14% ръст за 2012 г. Може и да звучи прекрасно, но в сравнение с някои развиващи се пазари, повишението изглежда повече от скромно.
Трябва да се има предвид обаче, че докато в някои по-затънтени кътчета на света възходът на борсовата търговия се подхранва от силна икономика, в други скокът на цените се обяснява най-вече с инфлацията.
Списъкът с 10-те фондови тържища в света, отбелязали най-силен ръст за 2012 г., е доминиран най-вече от представители на Азия и Африка, но безспорният победител е една южноамериканска държава – Венецуела.
Класацията, изготвена от финансовото издание Business Insider, се позовава на данни на Bloomberg до 28-ми декември.
10. Филипините: 33.0%
Филипинската икономика отбелязва здравословен ръст от 5.5%. А фондовият пазар се старае да се възползва от този факт, включително като удължи работното си време.
Според анализатори, бенчмарк индексът PSE все още не е изчерпал потенциала си за повишение.
9. Нигерия: 34.4%
Нигерия абсолютно шашна анализаторите. В началото на 2012 г., три от най-големите световни банки предвиждаха възход, не по-голям от 15%.
8. Лаос: 35.1%
Тази борса, която предлага едва два вида акции, може и да отбелязва стабилно повишение, но има какво да се желае относно оборотите и ликвидността. Лаос се отличава и с минималния размер на преките си чуждестранни инвестиции – едва $450 млн.
7. Тайланд: 35.8%
През 2012 г. бенчмарк индикаторът SET успя да затвори над 1,400 пункта за пръв път от 1996 г. насам. Според анализатори, звездното представяне на местната борса се дължи на влетите чуждестранни капитали в размер на 76 млрд. тайландски бата ($2.479 млрд.)
6. Естония: 38.2%
След разочароващият край на 2011 г., 2012 г. отбеляза ренесанса на естонския фондов пазар. Страната се отличава със стабилна банкова система и благоприятен бизнес климат – фактори, които привличат чуждестранния капитал.
5. Кения: 39.3%
Още през 2011 г. анализатори предвиждаха, че борсата в Найроби ще отбележи стабилен ръст през 2012 г. Различни сили подкрепиха котировките – от отслабващата валута (която най-сетне дава признаци за стабилизация), до интересът на чуждестранни играчи, поскъпването на горивата и скока на ликвидността на местния пазар, подхранен от либералната кредитна политика на банките към частния сектор.
4. Пакистан: 49.3%
Експерти очакват фондовият индекс KSE на борсата в Карачи да надскочи 17,000 пункта в близко бъдеще. Според тях, възходът е причинен от чуждестранни инвеститори, които търсят вложения с по-висока възвращаемост.
3. Египет: 49.6%
Въпреки политическите вълнения и мрачната икономическа картина, египетският фондов пазар отбеляза значителен скок за 2012 г. Напредъкът обаче се дължи най-вече на минималните нива, ударени през последните месеци на 2011 г. – с други думи, в момента акциите просто се оттласкват от дъното.
2. Турция: 53.3%
Преките чуждестранни инвестиции в Турция влизат в диапазона $15- $20 млрд. Тези свежи средства подхранват и борсовата търговия.
1. Венецуела: 302.8%
Скандалната инфлация, която възлезе на 19.9%, е една от основните причина за резкия скок на бенчмарк индикаторът IBC. Отделно, щедрите правителствени разходи подкрепят вътрешното потребление.
Коментари