След решенето да напусне Европейския съюз (ЕС), кредитоспособността на Великобритания се намира под силен натиск. Несигурността около оттеглянето най-вероятно ще повлияе на икономическия растеж и ще отслаби държавните финанси. Това сочи последния доклад на рейтинговата агенция Moodey’s, съобщава БНР.
Според агенцията, ако Великобритания не успее да постигне нов търговски режим с ЕС, който да ѝ осигурява сравнително добър достъп до единния европейски пазар, икономиката на страната ще се забави значително в краткосрочен и средносрочен план.
Кредитната агенция прогнозира растеж на реалния Брутен вътрешен продукт (БВП) на Великобритания с 1.5% през тази и с близо 1% през 2017-а година. Тя също така отбеляза, че рисковете за тези прогнози са категорично в посока надолу, като има реална възможност за много по-нисък темп на растеж през следващата година. Бюджетният дефицит на Великобритания вероятно ще остане по-висок от очакванията преди Brexit, които бяха за дефицит в размер на 3.6% от БВП през 2016 година и 3.5% през 2017 година.
Moodey’s предполага, че съотношението на публичния дълг към БВП в най-добрия случай ще стагнира близо до сегашните нива от около 90% от БВП. Тя отбелязва, че на този етап е малко вероятно да се осъществят продажбите на активи за повече от 20 млрд. паунда, както беше заложено в бюджета за настоящата година.
Въпреки всичко Великобритания запазва силните си кредитни страни, които са незасегнати от несигурността, свързана с напускането на ЕС. Великобритания е една голяма, разнообразна и конкурентоспособна икономика с високи нива на благосъстояние и гъвкави трудови и производствени пазари, отбеляза Moodey’s.
Коментари