Гръцките кредитори от Европейския съюз и Международния валутен фонд (МВФ) са постигнали „обща позиция“ за Гърция, която ще им позволи да се върнат в Атина, за да разрешат въпроса с нейната спасителна програма. Това съобщи германският министър на финансите Волфганг Шойбле, цитиран от AFP.
По думите му кредиторите „имат обща позиция. Sтигнахме достатъчно далеч, за да може техническата мисия да се завърне в Атина“.
Шойбле, който е един от бащите на спасителната програма, заяви, че очаква МВФ да продължи да оказва подкрепа за страната, независимо че има спорове с някои от държавите членки от еврозоната по ключови въпроси като облекчение на дълга и бюджетни цели.
Според председателя на еврогрупата Йерун Дейселблум финансовите министри от 19-те държави са постигнали успех. „Имахме интензивни разговори с институциите и гръцкото правителство, за да разчистим терена за завръщане в Атина“, каза той.
Не всички държави обаче са склонни да продължат да помагат на Гърция.
Словакия „не е готова да плати допълнителната цена за участието на МВФ в програмата за помощ на Гърция“, заяви финансовият й министър Петер Кажимир при пристигането си за срещата на Еврогрупата в Брюксел.
Той изрази надежда, че Еврогрупата ще може „близките седмици да завърши поредния доклад“ за прогреса на Гърция по изпълнението на условията на международните кредитори. Това пък е необходимо за предоставянето на трети транш за Гърция от третата програма за макрофинансова помощ.
Тази програма спасява Гърция от банкрут. В програмата на стойност 86 млрд евро участват страните от еврозоната чрез Европейския стабилизационен механизъм (ESM). МВФ проучва възможността да се включи в тази програма, но само при ново реструктуриране на гръцкия дълг, което означава, че европейските държави ще загубят част от средствата, дадени по-рано на Атина като изгодни кредити.
Коментари