Китайска банка ще стане първата азиатска фирма в историята, присъединила се към групата западни институции, които определят цената на златото на британския пазар, пише британският вестник The Telegraph.
Банката на Китай е спечелила влизане в London Bullion Market Association (LBMA), която два пъти на ден определя фиксинга, на който ще се търгува златото. Той е широко използван от търговците, миньорите и потребителите.
Китай е най-големият производител и потребител на злато в света, но той никога не е играл основна роля в определянето на цената на златото. Включването на банката в търга трябва да позволи цената на златото да се отрази по-добре на търсенето и предлагането в Китай, който е основен пазар за благородния метал.
След скандала с манипулирането на индексите за междубанково кредитиране Libor и Euribor, в които се оказаха замесени служители на големи финансови институции, фиксингът започна да се определя електронно. поред икономистите това е по-прозрачен начин от вековният лондонски златен фиксинг.
При старата система, която беше въведена през 1919 г., банките просто се договаряха помежду си по телефона за цената всеки ден.
Останалите седем членове на LBMA са Barclays, Goldman Sachs, HSBC Bank, JPMorgan Chase London, Bank of Nova Scotia, Societe Generale and UBS.
Лондон е най-големият пазар в света за търговия със злато. Въпреки това Китай се опитва да създаде собствена бенчмарк система (за сравнение и оценка) за да съперничи на британската столица като основен център за търговия със злато.
Също така се смята, че правителството складира злато като част от плана за диверсификация на масивните резерви в чуждестранна валута.
Коментари