Едностранно вдигане на лихвите, без да бъде уведомяван кредитополучателя, практическото кредитиране на един човек до края на живота му плюс наказателната лихва от 5% при предсрочно погасяване на кредит са големите проблеми при регулацията между потребители и банки. Това заяви в сутрешния блок на БНТ депутатът от БСП Димитър Горов, който е един от хората, стоящи зад идеята за ново законодателство в банковата сфера, което да защити потребителите.
Горов посочи и че тежък проблем е, че банката реално може да изисква вноски по кредит дори и от наследниците на починал кредитополучател. Финансовата институция може да вземе жилището на кредитополучателя и въпреки това той да дължи вноски по кредита. Банката не поема риск – той е само за кредитополучателя, твърди червеният депутат.
В България потребителите взимат неинформирано решение и това трябва да се промени, смята Горов. Банките, със своите възможности, могат много по-добре да преценят ситуацията, докато потребителите не са в толкова изгодна позиция. Със сигурност например може да има законова норма при кредит на безработен да се даде шанс да запази жилището си – разбира се, не говорим за случаи, в които кредитополучателят има повече от едно жилище, казва Горов.
Проблемите ще бъдат обсъдени на нарочни срещи между потребители, органи за защита на потребителите и банките. След това ще се изготвя законодателство така че да бъде прехвърлен част от риска, който сега отива основно към кредитополучателя и към банките.
Коментари