В разгара на глобалната криза и след серията скандали от финансовия сектор, не е изнендващо, че доверието на американците към родните им банки се топи.
Тревожна е обаче скоростта, с която нараства скептицизмът им – показателят Chicago Booth/Kellogg School Financial Trust Index падна през юни до най-ниското си ниво от март 2009 г. насам.
Според един от авторите на изследването, цитиран от Forbes, причината вероятно се крие в шокиращата няколкомилиардна загуба на JPMorgan Chase от неуспешни сделки с деривати.
Паола Сапиенца смята, че скандалът около манипулациите с Libor едва ли е оказал влияние върху индекса, тъй като новината гръмна в последния ден от провежданите анкети.
Разкритите нарушения обаче почти със сигурност ще окажат влияние на доверието на потребителите през следващия месец, тъй като, макар че Libor е европейски показател, той се използва при изчислението на лихвите по потребителски и жилищни кредити и в САЩ. Нещо повече – съществуват съмнения, че някои от най-големите представители на американския финансов сектор, като Bank of America, JPMorgan и Citigroup, също са замесени в скандала.
Но докато големите играчи губят рейтинга си, обществото е готово да подкрепи малките заемодатели. Докато едва 23% от анкетираните казват, че вярват в националните банки, 55% се доверяват на местните, а 63% - на кредитните кооперации.
Като цяло, доверието в банковата система възлезе на едва 27% за юни – най-ниската стойност на индикатора от началото на изчислението му през декември 2008 г.
Авторите на доклада предупреждават, че скептицизмът към заемодателите ще се отрази и на други икономически дейности, включително желанието на американците да инвестират средства в ценни книжа. Доверието към фондовия пазар остана непроменено през юни на едва 15%.
Коментари