Листване на иновационни енергийни компании с проекти в областта на ВЕИ би събудило инвестиционния интерес на БФБ-София.
Това става ясно от ново проучване на Капман Грийн Енерджи Фонд сред 100 представители на бизнеса, анализатори, инвеститори и журналисти.
41% от запитаните посочват това.
На второ място с 30% следват отново иновационни проекти, но в IT сферата, като например листване на проекти от рода на Facebook.
Третото място си поделят енергийни проекти от рода на ЧЕЗ, Е.ОН и компаниите, опериращи в областта на фармацията.
Настроенията на пазара ни показват засилен интерес към възобновяемите енрегийни източници, но е важно да се уточни за какъв тип проекти става дума. Пред развитието на традиционните големи ВЕИ инсталации има множество въпросителни. Бъдещето е в малките, гъвкави, по-лесно управляеми, иновационни проекти в градска среда, коментира Николай Ялъмов, представляващ изпълнителния член на СД на Капман Грийн Енерджи Фонд.
Фондът е първото публично дружество, фокусиращо дейността си в сферата на зелената енергия.
От 5 юни осъществява увеличение на капитала, свързано с набирането на средства за изграждане на малки соларни проекти на покриви и фасади.
Целите дружеството са от една страна да осигури на инвеститорите си капиталова печалба чрез участие в перспективен доходоносен бизнес, а от друга - чрез набраните на БФБ-София средства да подсигури финансиране и инсталиране на соларни модули върху покриви на домакинства, желаещи да се възползват от преференциалната цена за изкупуване на произведената енергия за срок от 20 год.
Вярваме в потенциала на капиталовия ни пазар и стремежът ни е да предложим на инвеститорите на БФБ-София АД един специализиран продукт, фокусиран върху инвестиции в зелена енергия със стабилна дългосрочна възвръщаемост, обясни Ялъмов.
За да се възвърнат постепенно нивата на търговия на борсата от преди 2008 г., най-важно за анкетираните потенциални инвеститори (46%) е предлаганите проекти да носят устойчива доходност.
На второ място, само с един процент по-малко (45%), са тези, които смятат, че листнатите компании трябва да бъдат по-прозрачни. Трябва да се събуди и т.нар. „Retail” или дребните инвеститори, които смалиха своите портфейли след настъпването на финансовата криза.
За да има интерес към компаниите на борсата, те трябва да подобрят и своите финансови резултати, смятат 35% от анкетираните.
За 29% от тях пък за раздвижването на борсата е изключително важно да бъде избран добър инвеститор.
Международната макроикономическа обстановка и ситуацията в Гърция също са близко следени от част от анкетираните и до голяма степен биха повлияли при взимането на инвестиционни решения.
Секторът „Енергетика” е отбелязан от най-голям брой анкетирани – 46 като сектор с най-голям потенциал да възобнови интереса към БФБ-София. Следван е с 35 гласа от сектора на информационните технологии и с 29 от фармацевтичния сектор. Следва „Производство” с 20 гласа. Туризмът е считан от едва 8 от анкетираните за перспективен от гледна точка на капиталовия пазар. Селското стопанство, иновационните проекти и финансите са посочени от анкетираните като други сектори с добър борсов потенциал.
49% от анкетираните биха предвидили от 1 до 3 години хоризонт за инвестициите си. 37% биха предвидили над 3 години и едва 8% биха предвидили до 1 година. Важно е да се отбележи, че въпреки недобрата икономическа обстановка и недобрите финансови резултати на борсата, потенциалните инвеститори са наясно, че е по-добре да предвидят сравнително по-дълъг хоризонт за своите вложения.
По отношение на доходността от инвестициите, 77% от потенциалните инвеститори предпочитат да получат от двата типа доходност – капиталова печалба и доходи от дивиденти, като капиталовата печалба е два пъти по-предпочитана от дохода от дивиденти.
Общото очакване за развитието на пазара е свързано с развитието на икономиката на страната и перспективата за общото политическо и икономическо развитие на страната. Инвеститорите ще се върнат в България не преди развитите пазари да успеят да задоволят инвеститорския интерес, каза Апостол Апостолов, председател на Съвета на директорите, Централен депозитар.
Коментари