Каква ще бъде 2016 година за света от икономическа и финансова гледна точка? Някои от най-големите умове в съответните области дават своите прогнози, а Bloomberg ги обобщава.
Ребека Петерсън, главен инвестиционен стратег в Bessemer Trust: Предизвикателствата пред ЕС остават
„Най-голямото предизвикателство в Европа през следващата година? Кризата с бежанците“, смята Патерсън. „Терористичните атентати в Париж могат да доведат до сериозни политически промени в Европа или просто да накарат потребителите да променят потребителските си навици. И двете събития биха могли сериозно да натежат над икономическия сентимент на Стария континент“. Патерсън очаква слабостта на еврото да продължи.
Джим Карън, управляващ директор в Morgan Stanley Investment Managemen: Ще има ръст на лихвите
„Смятам, че очакванията за инфлация отново ще се върнат на пазара. Това би следвало да изпрати лихвите по държавните облигации силно нагоре, най-вероятно към нива от 3.75% по 30-годишните облигации. Пазарът може също така да бъде изненадан от скоростта, с която Фед ще повишава лихвите в условията на силно подобряваща се икономика“.
Барбара Бърни, вицепрезидент на инвестиционното банкиране в Barclays Capital: Възможно е възстановяване на цените на енергийните ресурси
„През следващата година ще станем свидетели на възстановяване в цените на природните ресурси – основно вследствие на политически причини. Намалялото богатство в страни като Норвегия и Саудитска Арабия ще инициират до голяма степен това. Тези страни няма да могат да си позволят наличните флуктоации в резервите им. Светът ще премине към по-стабилни цени на петрола, които могат да са при нива от около 60 долара за барел“.
Джоузеф ЛаВоргна, главен икономист "Щатски пазари" в Deutsche Bank: Ръстът ще се завърне
„Очаквам ръстът да се ускори леко и световната икономика да е в по-добра форма. Това, което е притеснително, е, че 2010 година бе най-добрата година на ръст след рецесията. Това дава оптимизъм за подобрение на ситуацията и очакванията за 2017 година, когато новоизбраният щатски президент ще цели ускоряване на ръста в условията на слабо представяне до момента“.
Янг Жао, главен икономист в Nomura Holdings: Очакваме стабилизиране на китайската икономика
„Дали ще има трудно приземяване на китайската икономика? Не мисля. Пазарът на труда в Китай изглежда балансиран. Дори и при 5.8% ръст, китайската икономика ще продължи да създава нови работни места. Слабо вероятно изглежда финансовият сектор в Китай да се насочи към криза, предвид на сериозната подкрепа, която получава от страна на правителството“.
Ерик Нийлсън, главен икономист в UniCredit: Разривът между Фед и ЕЦБ ще се задълбочи
„Очаквайте по-нататъшен разрив между политиките на Фед и ЕЦБ. Фед се очаква да повиши нивата на лихвите няколко пъти през следващата година, за разлика от ЕЦБ, където могат да прибегнат до нови стимули“.
Ручир Шарма, ръководител Развиващи се пазари в Morgan Stanley Investment Management: Внимавайте за евентуална рецесия
"В момента сме само на един голям шок отстояние от следващата глобална криза, като такъв е възможно да видим от Китай. Голямата задлъжнялост, прекомерните инвестиции, в комбинация с намаляващото население, се очаква да доведат до забавяне на ръста на втората най-голяма икономика. По-слабо задлъжнелите страни от Източна Европа се очаква да са по-добре позиционирани за следващия низходящ цикъл“.
Томас Лий, управляващ директор във Fundstrat Global Advisors: Добра година за акциите
„Акциите ще продължат да се представят добре през следващата година, особено банковите. Банките ще се облагодетелстват от политиката на Фед по отношение на лихвите в среда на икономически ръст. Същото се отнася и за сините чипове, които ще регистрират добра възвръщаемост в условията на икономически подем“.
Коментари