Европейският съюз вече изготви първи проект за позиция по отношение на бъдещите си търговски отношения с Великобритания. Предложението в проекта обаче далеч няма да се хареса на Лондон, тъй като предвижда по-ограничено сътрудничество във финансовата и банковата сфера, коментира Reuters, след като оповести подробности относно текстовете.
В позицията се казва, че що се отнася до банковите услуги Великобритания ще бъде третирана така, както и всяка друга държава, намираща се извън рамките на Европейския съюз. Всички британски финансови компании, включително банките, ще могат да оперират в ЕС "съгласно правилата на страната-домакин", в която оперират. Освен това думата ще има и Европейския съд. Причината – след 2019 година Обединеното кралство няма да е част от Митническия съюз и икономическата зона на ЕС и съотвено няма да попада в рамките на единния банков и митнически контрол на Съюза.
Единствено в сферата на финансовите услуги Великобритания е на плюс що се отнася до търговския баланс с ЕС. Затова и Лондон отчаяно иска това да не се променя и финансовият сектор да си остане обвързан със същите закономерности с ЕС, с които е обвързан и сега. В края на декември Bank of England дори предложи британските клонове на банки от ЕС да запазят сегашния си статут и след Brexit, но ако има реципрочност от страна на Европейския съюз. "Такова споразумение не може да предложи същите привилегии, каквито дава равноправното членство в ЕС и участието на Единния пазар или на части от него не може да се ползва от облагите, които дава членството", пише в текста.
Очаква се проектът на позицията да бъде одобрен от Европейския съвет в края на март.
Коментари