Европейската комисия официално оповести плановете си за най-голямата реформа по отношение на ДДС от 25 години насам.
Реформата се обляга на четири фундаментални принципа. Те са:
1. В рамките на ЕС ДДС да бъде събиран при трансгранична търговия. В момента трансграничната търговия в Европа не се облага с ДДС, което позволява измами.
2. One Stop Shop. Предвижда се бизнеса да може да подава декларации за извършените операции в единен за ЕС портал, като декларациите ще се подават на родния език на съответния търговец и ще са по правилата за събиране на ДДС в държавата по регистрация на фирмата. След това страните-членки ще си превеждат събрания ДДС директно.
3. ДДС винаги се плаща в страната-членка, където се намира крайния потребител, като се събира ставката, определена от тази страна-членка. Този принцип действа по отношение на електронната търговия.
4. Опростяване на правилата за издаване на фактура, като това ще позволи на продавачите да изготвят фактури съгласно законите на държавата-членка, в която са ситуирани, дори и когато става въпрос за трансгранична търговия.
ЕК смята, че новата реформа ще улесни бизнеса административно. При сега действащите правила за ДДС компаниите, които осъществяват трансгранична търговска дейност, биват облагани с 11% по-висока ставка по отношение на ДДС спрямо тези, които не извършват трансгранична дейност. Опростяване на системата за събиране на ДДС в ЕС ще доведе до спестяване на 1 млрд. евро за бизнеса, смятат европейските чиновници.
Оценките на Брюксел са, че в момента държавите-членки на ЕС губят годишно от несъбран ДДС 150 млрд. евро, а 50 млрд. евро от тези средства „изчезват“ заради трансгранични измами по отношение на ДДС. Това прави по 100 евро на европеец годишно.
За да стане реформата факт, Европейският съвет т.е. държавите-членки ще трябва да дадат съгласие. Освен това предложението на ЕК трябва да мине през консултация и в Европейския парламент.
Коментари