Кабинетът предлага от следващата година лихвите по депозитите на всички български граждани да се облагат с 10% данък.
Това обяви днес финансовият министър Симеон Дянков. Правителството прие днес промени в Закона за ДДС, с които ще се направят и промени в още няколко закона, включително и в Закона за доходите върху физическите лица.
На практика ще се облагат и лихвите по депозитите на българите в банки в рамките на страните от ЕС или от Европейското икономическо пространство.
Ако някой има 20 000 лева на депозит, то при годишна лихва от 4%, той ще плаща 80 лева данък на година, даде пример Дянков, цитиран от БГНЕС.
Очакванията са този данък да доведе до допълнителни приходи за бюджета от 120 милиона лева.
Според Дянков целта е не толкова заради фискалния ефект, колкото да се възстанови равнопоставеността между хората. Ако някой има 50 милиона лева в банкови депозити, ще плаща повече от лихвите, които е получил, но така е справедливо, заяви още той.
Доходът от депозити е типичен за по-богатите. Така, някой, който получава минималната работна заплата плаща данък, а тези, които са по-богати и си държат парите в банки не плащат такъв, коментира финансовият министър.
"Една група хора, богати хора имат доход, който не е облаган, което за мен е странно", коментира още Дянков.
На въпрос дали този нов данък няма да се отрази на стабилността на банковата система, финансовият министър заяви, че "банковата система има огромен ресурс, като всеки месец този ресурс се увеличава с около половин милиард лева".
Коментари