През последния месец просрочения от държавата данък добавена стойност, който се дължи на бизнеса, е намалял с над 100 млн.лв., заяви министърът на финансите Петър Чобанов, цитиран от БГНЕС. По думите му всеки ден се предприемат мерки за увеличаване на събираемостта на приходите и подобряване на бизнес средата у нас.
Една от целите на актуализацията на бюджета е била 160 млн. лв. да бъдат използвани за погасяване на просрочените задължения до края на август, но към момента ветото отложи възможността за бърза реакция, коментира още Чобанов. Той припомни, че е сформирана и работна група с основните работодателски организации, чиято цел е да се дискутират възможностите за намаляване на административната тежест за бизнеса.
Към края на миналата година просрочените задължения на общините към бизнеса са били 174 млн.лв., заяви Дичко Прокопиев, член на УС на КСБ. По изчисления на камарата около 80% от дължимото е към строителни фирми. Някои от задълженията са още от 2008 г., като част от фирмите вече са спечелили делата на всички инстанции. Прокопиев допълни, че освен че не могат да се разплатят с фирмите, общините, които имат задължения, трупат и лихви, съдебни разноски и неустойки, които допълнително натоварват общинските бюджети.
Според финансовия министър за това състояние на общинските бюджети частично вина носи и държавата, тъй като с актуализацията на бюджета за 2010 г. са били спрени 15% от трансферите към общините. Зам.-министърът на финансите Людмила Елкова допълни, че голяма част от просрочията на местните власти са концентрирани в 10 общини в страната.
Друг кръг проблеми, който очертаха от КСБ, е свързан с проектите, които се изпълняват по еврофондовете. Когато даден разход на дадена община по проект не бъде признат, то тя вместо да покрие разхода от собствения си бюджет, не плаща на изпълнителите за вече свършената работа. Има и ситуации, при които по вече завършени проекти изпълнителите чакат с месеци да получат средствата си от възложителите.
Междувременно от Министерство на финансите обявиха, че предприемат редица мерки за възстановяване на ДДС на бизнеса. Сред тях са: Стриктно спазване на законоустановените срокове за възстановяване на ДДС; Въвеждане на принцип на възстановяване на ДДС по поредност на подадените справки декларации с деклариран ДДС за възстановяване; Всеки месец анализ на структурата на невъзстановения ДДС и причините за неговото невъзстановяване; Всекидневен контрол върху процеса по възстановяване на ДДС; Публикуване на информация всеки месец за възстановения ДДС през съответния месец.
Коментари