За нормативно регулиране и ограничаване на действащата практика за едностранна промяна клаузите по сключени и действащи кредитни и депозитни договори, се обяви днес БСК.
От там предлагат в случай на промяна на договорени условия по депозитен договор да се прекрати същият, без загуба на лихвените начисления, действащи до момента на промяната, вкл. и чрез пренасочването му към конкурентна институция без утежнения и начисляване на касови такси за изплащане на сума на дата, различна от падежната.
В случай на промяна на договорени условия кредитополучателят да може да прекрати ползван кредит, вкл. и чрез рефинансиране от конкурентна институция, без утежнения и начисляване на допълнителни наказателни такси и комисионни от страна на кредитора, искат още от организацията.
Друго предложение е, при възходящ пазарен тренд да се извършва реципрочно увеличение на лихвите и по депозитите.
Ускорено въвеждане на задължително плащане на трудовите и приравнени към тях възнаграждения по електронен път, чрез платежни карти, като мярка за намаляване размерите на укрити и неплатени социални и други осигуровки, предлагат още от БСК.
От Камарата посочват, че подкрепят позицията на МФ и БНБ за отклоняване предложенията за въвеждане на допълнителен данък върху всички финансови транзакции.
Това е своебразно допълнително и косвено облагане, без това да води до подобряване на бизнес средата и намаляване на системния риск. Въвеждане на нова банкова такса, освен заплащаната до момента банкова такава за услугата, ще наложи удържане на допълнителна публична такса, което не кореспондира с постигнатия консесус за действия по намаляване плащанията в брой, посочват от там.
Коментари