Банките в ЦИЕ - добро представяне в предизвикателни времена


Банките в ЦИЕ - добро представяне в предизвикателни времена
Снимка:

659

Въпреки турбуленциите в еврозоната, които влияят и на Централна и Източна Европа (ЦИЕ), банковите пазари в региона показаха по-голяма устойчивост, отколкото се предполагаше по-рано.

Най-вече Полша и Русия демонстрираха солидно развитие и бяха светъл лъч на банковия пазар, коментират анализаторите на Райфайзен Банк Интернешънъл АГ (РБИ) и Райфайзен Центробанк в последния годишен анализ на Банковия сектор за Централна и Източна Европа.

Банковите сектори в Централна и Източна Европа, като цяло, бяха по-печеливши през 2011 г.

Средната възвращаемост на балансовия капитал и резерви (ROE) в ЦИЕ нарасна до 12.8% през 2011 г., спрямо 10.4% през 2010 г.

Повишаващата се съвкупна ефективност на банковите сектори в Централна и Източна Европа бе подкрепена от стабилизирането на нивата на необслужваните кредити в региона като цяло, казва Петер Брециншек, главен икономист на Райфайзен Рисърч.

По отношение на генерирането на печалби, банковите пазари в Русия, Полша и Чехия, доказаха, че са най-атрактивни през 2011 г.

Според анализаторите, банковите сектори в Централна и Източна Европа показаха високо ниво на устойчивост през 2011 г.

Ръстът на кредитите остана на здравословни нива, като през 2011 г. бе отчетено увеличение от 19% на годишна база в местна валута и 13%, съответно в евро, и последва добрия ръст на кредита от 2010 г.

Потенциалът за растеж на банковите пазари в Централна и Източна Европа се определя на базата на кумулативния реален ръст на кредитите за периода 2009-2011 г. и възлиза на около 25% (намален с инфлацията), докато респективно за еврозоната потенциалът възлиза на приблизително 1%.

Като цяло, трябва да се отбележи, че нивата на растеж на кредита в Централна и Източна Европа, които бяха много високи в периода преди кризата, се върнаха до “нови нормални” нива.

Много банкови пазари в ЦИЕ подобриха устойчивостта си като намалиха съотношението между кредитите и депозитите.

От 2009 г. привличането на депозити изпревари ръста на кредитите в ЦИЕ: на кумулативна база от 2009 до 2011 г. депозитната база в ЦИЕ се увеличи с 38%, докато кредитите нараснаха с около 25%.

Според Гюнтер Дойбер, ръководител на ЦИЕ към Райфайзен Рисърч, през последните 24-36 месеца съотношението между кредити и депозити намаля на повечето пазари в Централна и Източна Европа, отчитайки някои отклонения от този показател, както и при ликвидността, в отделни подрегиони.

Той е убеден, че настоящите тенденции за привличане на депозити в ЦИЕ са добър знак, тъй като бъдещият ръст на банковия пазар ще зависи до голяма степен от това привличане на средства. На тази база, очакванията на Дойбер са, че регионът ще е по-малко податлив на външни шокове, в сравнение с 2008-2009 г.

Най-добре представилите се банкови сектори, които анализаторите на Райфайзен Рисърч определиха като пазари с висок потенциал за растеж още при миналогодишното издание на анализа на банковия сектор в Централна и Източна Европа, представляват 80% от ЦИЕ. Групата от страни – Русия, Полша, Чехия, Словакия, Румъния, Сърбия и Албания се представиха много добре и през 2011 г. и отчетоха среден годишен ръст на кредитите от 14% (преизчислен в евро).

За разлика от тях, в останалите страни, които представляват 20% от банковия пазар в ЦИЕ, бе отчетено по-умерено представяне през 2011 г., като ръстът на кредитите в една или друга степен остана слаб, и анализаторите очакват това развитие да се запази.

Въпреки това, ръстът на корпоративното и ипотечното кредитиране остана на добри нива, дори и на тези пазари в Централна и Източна Европа, които не отчетоха силен ръст на кредитирането през 2011 г., което е показателно за това, че тези два сегмента са с ниска степен на проникване на почти всички пазари в региона.

Като цяло, анализаторите не смятат че има признаци за кредитна криза в Централна и Източна Европа. “Има само няколко страни, които отчетоха кредитна експанзия преди кризата, и след като тя започна, кредитирането съществено намаля”, допълва Дойбер.

Доброто представяне на банковите пазари в Централна и Източна Европа бе подкрепено от достигането на пик при необслужваните кредити на водещите пазари Чехия, Полша, Русия, Словакия и Украйна.

От друга страна, повечето страни в Югоизточна Европа, както и централноевропейските страни Унгария и Словения не последваха тенденцията за подобряване качеството на активите си през 2011 г. Като цяло показателят необслужвани кредити за целия регион на ЦИЕ се стабилизира малко под 7% за отчетния период.

“Все пак, трябва да се подчертае, че банковите сектори в Централна и Източна Европа са относително малки в сравнение с тези на Еврозоната. При положение, че пазарите в ЦИЕ представляват само 9% от общите кредити в Еврозоната, не е изненада, че размерът на необслужваните кредити в Испания е двойно по-висок от този на целия регион на Централна и Източна Европа”, казва Дойбер.

Анализаторите на Райфайзен Рисърч виждат най-голям потенциал за растеж в Русия и Полша, които заедно представляват 60% от банковия пазар в Централна и Източна Европа. Това се отнася както до абсолютния размер на двата пазара, така и до прогнозата за устойчив двуцифрен растеж на кредита за периода 2012 – 2016 г. Според тези прогнози, Русия ще отчете среден ръст в кредитирането от 15.3% между 2012 и 2016 г., или увеличение с 578 млрд. евро. Очакваният ръст на кредитите в Полша за същия период е 14.6%, или със 170 млрд. евро повече, в номинален план. Ако тези данни се съпоставят спрямо ръста на кредитите в Централна и Източна Европа, от 1,195 млрд. евро, огромният потенциал на Полша и Русия става още по-очевиден.

Сосиете Женерал, Уникредит, РБИ и Сбербанк, които са с висока концентрация на активи в Централна Европа (без Унгария и Словения) и/или Русия, биха могли да се представят по-добре от конкурентите си по отношение на ръст на кредитите и качество на активите.

Класацията на водещите 10 банки по размер на активите бе силно повлияна от сделки по придобивания и сливания: например придобиването на Полбанк, която бе собственост на Юробанк И Еф Джи, изведе РБИ на второ място сред западните банки в Централна и Източна Европа, след Уникредит”, коментира Щефан Максиан, главен анализатор на Райфайзен Центробанк.

Придобиването на Кредит Банк от страна на Сантандер изведе испанската банка до Топ 10. Докато руската ВТБ се фокусира върху месния пазар в Русия, Сбербанк придоби 100% от австрийската Волксбанк Интернешънъл, като по този начин стъпи и на пазара в 7 страни в Централна и Източна Европа. Максиан очаква вълната на консолидация да продължи, но не предвижда обемите на придобивания и сливания от 2011 г. да бъдат достигнати отново в близките 12 месеца.

 

 

  • Етикети:

Още от Финанси и застраховане


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.8743
  • GBP
    1
    2.35364
  • JPY
    100
    1.18787
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички