Андреас Домберт от борда на Бундесбанк предупреди, че Лондон може да загуби статута си на "входна врата на Европа" за важни финансови услуги.
Според Домберт дори и банковите правила да са "равностойни" между Великобритания и останалата част от Европейския съюз, те ще се намират "на километри далече от достъпа до единния пазар". Коментарите на банкера са били направени на частна среща на немските фирми и банки, организирана от Boston Consulting Group във Франкфурт по-рано тази седмица. Те дават ясен и рядък поглед към подхода на Германия при започване на процеса по напускане на ЕС от страна на Великобритания, пише БГНЕС.
И този подход е войнствен.
"Сегашният модел на използване на Лондон като врата към Европа е вероятно към края си", каза Домберт на срещата при закрити врати. Той подчерта, че не подкрепя "конфронтационния подход" за бъдещите отношения между значителен сектор на финансовите услуги на Великобритания и ЕС. Но заяви, че е налице "растяща несигурност" за това как ще се развият преговорите за Brexit и как ще бъдат преодолени значителни препятствия. Според Дамберт Великобритания трябвало да се опита да стане "Сингапур на Европа" след Brexit с намаляване на данъците и опростяване на финансовите регулации, за да окуражи банки и бизнеси да инвестират във Великобритания.
До момента повече от една трета от цялото банкиране между големи предприятия, правителства и пенсионни фондове се случва във Великобритания. Близо 80% от всички валутни транзакции в ЕС минават през Лондон. Този бизнес се оценява на билиони евро, като всеки ден се търгуват милиарди. Ако са налице съществени промени в настоящите отношения на свободна търговия между Великобритания и ЕС, това може да окаже голямо влияние върху стойността на финансови услуги на Обединеното кралство и върху над един милион души, заети в сектора.
Коментари